10:25 8.3.08 - šuf

africkejm dětem hlad nezaženu. neva

Tak jsem se právě vrátil z knihovny. Jo, je sobota, je hezky, a já trávil odpoledne v knihovně nad knížkama. Třeba mě zastřelte, ale mě se tam líbilo. Mimo to - moje škola je teď prakticky výhradně o samostudiu, a já preferuju takovou věc provádět v chvilkách kdy je venku vedro k chcípnutí. Školní knihovna (obrovská!) má supr atmosféru, a tim nemyslim jenom fakt že je tam funkční klimatizace. I když ta je taky prima.

No, študoval jsem tam nějakou knížku o vývoji světový populace, a jejích ekonomických důsledcích. A během toho studia jsem si milí přátelé udělal názor. Názor naprosto opačný, než jaký asi zastává autor knihy (pan Todaro), což je u mě už celkem běžnej jev. Souhlasit je nuda. Jen málo autorům se podaří vzbudit u mě dostatek respektu na to, abych s nima souhlasil.

Né že bych o problematice rozvojových zemí bůhvíjak moc věděl (nejspíš narozdíl od pana Todara), přesto sem teď hrdě napíšu co si myslim, i kdyby jenom proto abych, až se dozvim víc, mohl tady někde o kousek níž se sebou brutálně nesouhlasit. To se ale nejspíš nestane, protože s panem Todarem budu polemizovat nikoli o tom jak to dneska je, ale o tom jak by to mělo bejt. A na tomhle poli už vám znalosti až tak nepomůžou, tady už je to o morálce a pohledu na svět. Takže si tu můžu klidně udělat z prdu kuličku, a vy (a nebo ten Todaro) s ní můžete tak leda souhlasit nebo nesouhlasit, jen těžko ale řeknete že nemam pravdu.

No prostě, knížka byla o tom, že teď je nás na zemi přes šest miliard a za půl století nás bude miliard deset. Západní svět stagnuje, ale rozvojový země - Afrika, Asie a Jižní Amerika rostou o sto šest. A spousta lidí si myslí že je to velkej problém. Ne že by ty budoucí miliardy úplně chcípaly hlady, ale prostě se budou mít o dost hůř než kdybychom nějakým zázrakem zůstali na současných šesti. Mimo oněch zázraků nám zbývá leda podporovat chudý země aby svuj rychlorůst populací zarazily, což se ale podaří přinejlepším někde na těch deseti miliardách. No, a mezinárodní konsenzus (tj. bod kde spolu Todaro a Mezinárody souhlasí) říká, že zarazit ten děsnej růst je docela dobrej nápad, a to co nejrychlejc.

I řekl bůh: Pro mě za mě se milujte jak chcete, ale už se proboha nemnožte!
(úplně mimo mísu: bůh používající jak frázi "pro mě za mě", tak "proboha" je veselá kopa, ne? jó rodnej jazyk, to je kanón..)

Tak fajn, máme konsensus - ale jak to, my bohatý státy, provedem? Inu, budem cpát do zemí třetího (čtvrtýho, pátýho..) světa peníze, ale moudřeji než kdy předtim. Tak aby se sami rozhodli mít míň dětí. Zavedeme jim penzijní systémy a možnosti spoření, aby se nemuseli rodiče spoléhat na další generace, který o ně v stáru postaraj. Zvedneme životní standard - uděláme školy, nemocnice a pokusíme se jim roztočit ekonomiku, aby zapomněli na dělání kupy dětí, tak jak na ně během minulých století zapomněly hospodyňky ve státech nebo v evropě. Ubyde dětí, přibyde polí a bude dobře na světě.

A vidíte, to přesně se mi nelíbí. Za prvé si nemyslim, že pak bude dobře. Že bude všem, nebo aspoň většině, líp. Víte, v hladu, a pod takzvanou hranicí chudoby žije naprostá většina lidí asi tak posledních 40.000 let. Jen konzumní magor by snad mohl tvrdit že celou tu dobu byli lidi hrozně nešťastný a že on je na tom teď o moc líp. Nebudu tu nějak extra vytahovat statistiky, ale podle pár průzkumů jsou v průměru nejspokojenější se svým životem právě obyvatelé subsaharský afriky, a vůbec obyvatelé chudších zemí. Ale zamyslete se nad tim - pokud to tak je, k čemu jako potřebujou tu naší 'pomoc'?

Už slyšim ty poznámky typu: "Chtěl bych tě vidět, jak nemáš co žrát, kde bydlet a půlka rodiny ti umírá na spalničky. Tak se žije v Africe. To bys byl určitě šťastnej." Vážení přátelé, nebyl. Byl bych asi jedním z nejnešťastnějších Afričanů. Ale v tom to právě je - jejich podmínky se zdaj hrozný našima očima. Náš sentiment nás vede k tomu, jim pomoct něco zlepšit, aby se v našich očích měli líp, a my měli pocit že pomohli.

Až bude černý muž trávit mládí ve škole, v dospělosti deset hodin denně v továrně a mít povoleno jedno dítě na pár (tak jako to všechno má dnes muž žlutý), bude sice mít pitnou vodu, peníze na penicilin a dožije se osmdesáti let, ale bude on spokojenější? Statistiky tvrdí že ne, a já si to taky myslim. Rodina v širším smyslu se mu rozpadne - stejně jako se rozpadla v rozvinutých zemích díky sociálním dávkám (ne děti, stát se má starat o rodiče!), a stěhování za prací. Né pod bičem otrokáře, ale pod bičem vlastní blbosti se černý muž zařadí mezi stresované občany "rozvinutých" zemí.

A hle, už se sebou začínam nesouhlasit. Z předchozího odstavce to může vypadat, že jsem nějakej fanda Rosseaua, kterej hlásá návrat lidí do jeskyní k oštěpům, protože tehdá se měli nejlíp. Tak to ne, milí ptakopysci! Jenom tvrdim, že ne všechno co nám pokrok přináší je fajn. A tudíž nemáme důvod to bezmyšlenkovitě ládovat nebohým Afričanům a Filipíncům. Neni divu že se bráněj.

Sousloví "pod bičem vlastní blbosti" se mi tuze zalíbilo. Přesně pod nim se z člověka stává mravenec. Pracující pachtič a fanda koncentrátů, zastávající názor že nejspokojenějším člověkem světa musí bejt Bill Gates. A hovno, hovno! Sebevraždy, deprese a psychický poruchy, to dneska v super rozvinutejch zemích frčí. Ale klídek neni to beznadějný! Tam se dostanete jen pod tim bičem vlastní blbosti. Jsem toho názoru, že když se biči dokážete vyhnout, a třeba i zjistit že vlastně nechcete aby svět byl takovej jako v televizi, můžete se mít i líp než kdejakej obyvyatel Nigérie! Paráda, ne?

No, abych zachoval pesimistický punc tohohle blogu (stejně to už nevydrží dlouho, jsem teď nabit optimismem), položím si nyní otázku: proč my jako teda těm rozvojovým zemím chceme pomáhat? Jo, už jsem tu psal jak s nima soucítíme, a chceme jim všem děsně pomoct. A teď trocha cynismu: děláme to proto, že se bojíme. Pokud nezastaví svuj strašlivej populační růst, zůstane naše milovaná euroamerická kultura za chvilku jen drobnou skvrnkou na tváři světa a posléze vybledne úplně. Jakkoliv skrýváme naše obavy pod roušku charity, ve skutečnosti neshazujeme kondomy z vrtulníků kvůli prevenci AIDS. Základní tvrzení onoho mezinárodního konsensu je, že populační růst vede k větší bídě. Proto je potřeba ho pomoci těm zemím zarazit, a tak je zachránit. To jako téměř dostudovanej ekonom prohlašuju za hovadinu. Je to falešnej důvod. Zkrátka jen sobě nebo ostatním nechceme přiznat, že tady nebojujeme o to aby se někdo v Africe měl za padesát let líp, ale o místo na slunci pro to co po nás zbyde.

A to já se zase přiznat nebojim. Jsem xenofobní. Nechci aby naše česká (natož pak euroamerická) kultura zůstala jen zábavnou epizodou v rané historii Indočíny. Jenom nevěřim že toho jsme schopný dosáhnout pomocí nějaký rafinovaný zahraniční pomoci. Čísla jsou v tomhle smyslu celkem jasný - můžeme se stavět na hlavu ale naše geny se co nevidět rozpustí ve žlutočernohnědým moři. Tak co? Tak nic, vaše pravnoučata nejspíš nebudou vypadat jako slovani. Netřeba típat slzu v oku. A netřeba se tomu marně snažit zamezit.

Je to asi tři dny, co jsem se bavil s jednou číňankou o tom jak se jí líbí Kundera (jehož knížek se mimochodem v Jižní Koreji prodalo myslim víc než v čechách). Víte, přemejšlel jsem pak o tom, že je vlastně jedno že českej jazyk,kterej mam opravdu tuze rád, nejspíš pomalu vymizí. Ty opravdu dobrý věci zůstanou. Co to bude? Úžasně sebeironickej smysl pro humor? Plzeňský pivo? Švejkovskej přístup k autoritám? Nebo ještě vzkřísíme to krásný komunistický dědictví života ve kterým se nespěchá? Nebo vůbec nic?

Kdo ví. Ale bude to tak dobře.
adam

Já šufe myslim...

že nemáš pravdu...možná tě to překvapilo, ale dokázal sem to říct.
šuf

zato já si myslim

...taky že nemam pravdu. To by v tom byl čert, abych jí furt měl, no ne? ALE (a to je velký ale) jen těžko mě z toho usvědčíš, můžeš si to tak maximálně myslet :)

Na demokracii sere pes, zavrhování myšlenek jenom proto, že s nima někdo (dejme tomu 95 % populace) nesouhlasí - to nikam nevede!
Jaa

Fundamentální otázky

A je smyslem lidského pokroku štěstí?
Je smyslem lidského života štěstí? Šťastný člověk= Bohatý člověk? (blahoslaveni budiž ti, kdož chudí jsou duchem neboť jejich je království nebeské)

Ty sám se ptáš tady na blogu na smysl života. Odpovim kruhem (logiko odpusť) Není smyslem života mít smysl života? A ten je závislej na společnosti ve který žiju protože bez ní by se můj smysl nemohl vytvořit a mnohdy ani uskutečňovat? Je závislej na čase a prostoru. V těch místech kam jsem schopná dohlédnout. Jestli za 200 let tu všude budou afričani je mi jedno, já vidim svoje děti a možná děti jejich dětí.. Ale protože také díky společnosti ve který žiju se ve mě ( a možná ve více lidech)vytvořil smysl života "cítit se užitečná pro společnost", tak tenhle smysl života chci naplňovat. Neřešim to jak to bude vypadat za 200 let ale mám pocit že užitečná budu když někomu budu pomáhat. Společnost mi tak trochu řekne"kde a jak" potřebuje pomoct, nebo "kde" si myslí že je třeba pomoct a já jí poslechnu(protože jí věřím a mnohdy mě nenapadne řešit, jestli má pravdu). A proto jdu a dělám. Není to pod vlivem nějakých studií jak to bude za x let.Je to pod vlivem společnosti a mého životního smyslu. ( jasně statistiky růstu obyvatel ovlivní myšlení společnosti ale myslíš že nebýt statistik, že bych to neudělala?). Jestli je to, že pomáhám jiným dobře, nevím. Ale (ať žije hedonismus) já se cítím dobře, protože naplňuji svůj smysl života.. Pokud bych zjistila, že to dobře není zhroutil by se mi smysl života. A to je to, co nejvíc bráním, o co se nejvíc bojím. Ne o populaci ale o můj těžko vypracovávaný smysl života.. Ztráta kultury za x let mě tolik nebolí jako ztráta smyslu života. Která může nastat zhroucením společnosti která mi ten smysl dala a stále utváří. A možná proto ji chci bránit.
Takže nesouhlasim s tim že pomáhání je jakýsi konstrukt vycházející z teorií přelidňění ale může vycházet ze smyslu života a strachu o jeho ohrožení..
šuf

hedonismus je pro děcka

To proto, že nefunguje. Trvalý hodnoty, s kterýma se po celej život ztotožňuje, může mít tak leda obecní debil, nebo srna. My ostatní co chodíme po světě na něj měníme názor každej den. Že víš co je správný, protože ti to společnost "tak nějak ukázala"? A odkud to vzala ta společnost? Budeš se divit, ale vzala to z těch statistik. A co až pod vlivem jiných statistik společnost změní kurz? Změníš ho taky, protože najednou "to správný" bude něco jinýho?

V šedesátých letech bylo správný bejt hipík a bojovat za světovej mír, protože si někdo dal práci a spočítal jaký důsledky by měla jaderná válka. V sedmdesátých letech začala bejt z ničeho nic cool ekologie, protože na objednávku z Říma pár chlapců z MIT spočítalo že globální oteplování je průser. V osmdesátých letech začala bejt in ozónová vrstva a boj proti AIDS, devadesátý léta odstartovala světová banka svýma statistikama o fatálních důsledcích globalizace pro chudý země.

Né že by si ty problémy banda "vědců" tahala z nosu, naopak - ony existovaly třeba i dávno předtim, jen zrovna nebyly moderní. Společnost, která ti prej říká co je správný, je v krátkozraká a manipulovatelná. Dokážeme snad sami hledat, co by nás mohlo těšit a co by mohlo bejt správný, nemusíme to nutně okoukávat od ostatních srn.

Na víc ti neodpovim, vyblila si toho moc najednou :). Jediná poznámka na závěr - je poetický jak sama prohlašuješ že nejvíc bolí ztráta smyslu toho co děláš. Když ti samí chlapci z MIT o pár let později závěry své práce vyvrátili (tj. ještě v sedmdesátých letech dokázali že globální oteplování způsobený člověkem je hovadina), nikdo je neposlouchal. Zelená mašinérie byla rozjetá, a kdo by se chtěl vzdávat tak pěkných ideálů a smyslů života? Když se srna rozběhne, ostatní prchaj za ní, když se zastaví, ostatní běží dál.
Jaa

ztráta smyslu

Ok.. přijímám, že vědecké teorie umí hýbnout světem.. Ale něco nechápu:
1)Jak si má člověk vytvořit( najit) smysl života bez společnosti? Tohle si nejsem schopná představit.. (bez okoukávání od druhých)
K tomu smyslu toho co dělám u vědců- jejich smyslem neni zpropagovat (zprofanovat)to co vypočítali ale být tím prospěšní společnosti.. A pokud zjistím že jsem to předtím spočítala špatně, chci být prospěšná společnosti tak, že se opravím.. Smysl tu zůstává. A rovněž bych řekla že se příliš nemění, názor měnit můžeš ale většinou zůstáváš v rámci svých hodnot, který neříkám že jsou trvalý ale rozhodně jsou dost dlouhodobě stálý..(bych to přirovnala k obrovský kostce želé..blbě se přesouvá ale je schopná pojmout nové věci, jiné vyloučit a mírně se chvěje)
Filosof

hmm

Zdar, já si myslim, že hlavním motivem pomoci rozvojím zemím je především snaha udržet hospodářký růst a dále zvyšovat životní úroveň ve vyspělých zemích, ze kterých pomoc směřuje. Afričan levně vyrobí, evropan a američan levně koupí...

Tvojí teorii pomáhání ze strachu z obsazení moc nerozumim. Pokud by zmiňované země zůstaly zaostalé, tak by podle mě jejich obyvatelé měli jen pramalou šanci proniknout na naše území. Bude jim chybět politická, ekonomická i vojenská síla. Ať jich tam bude 5 nebo 20 miliard, nám bude stačit střežit své hranice a nepustit je k nám.

Naopak pokud jim poskytneme vzdělání, postavíme továrny a rozvineme s nimi mezinárodní obchod, časem se z jejich strany můžeme dočkat tlaku na otevření hranic a černoušci si tak s růstem bohatství budou moci dovolit bezvizově cestovat a usazovat třeba v české kotlině...

Mám tedy pocit, že jim ze strachu ze zamoření nempomáháme,ale naopak onou pomocí potenciální riziko zamoření vyvoláváme
wq

w@q.com

new orleans pelicans, hollister, cheap michael kors, 49ers nfl jersey, prada sunglasses, five finger shoes, steelers nfl jersey, long champ, philadelphia 76ers jerseys, cheap jerseys, nike.com, nike roche run, ray ban outlet, coach bags, fake rolex, cheap michael kors, longchamp, cheap mlb jerseys, mcm handbags outlet, coach factory online, hermes birkin bag, toms shoes, coach black friday, valentino, north face, broncos nfl jersey, ravens nfl jersey, oakley sunglasses outlet, ralph lauren online, toms shoes, mont blanc, nike air max, coach factory, oakley, michael kors, kobe bryant jerseys, adidas outlet, mcm handbags, tommy hilfiger, cheap nhl jerseys, north face backpacks, michael kors, jimmy choo outlet, swarovski canada, ray ban sunglasses, ray ban outlet, ray ban, coach handbags, oakley sunglasses outlet, bengals nfl jersey, cheap barbour jackets, nike canada, dolphins nfl jersey, beats by dr dre, michael kors, chargers nfl jersey, vikings nfl jersey, giuseppe shoes, prada handbags, the north face, salvatore ferragamo, orlando magic jersey, polo ralph, thomas sabo, air force, handbags outlet, indoor soccer shoes, louboutin, polo ralph lauren outlet, dwyane wade jersey, ray ban outlet, chrome hearts store, nike, north face, coach outlet sale, cheap oakley sunglasses, michael kors, asics, ralph lauren, omega watches, oakley canada, swarovski jewelry, ralph lauren outlet online, knockoff handbags, coach outlet online, adidas, burberry handbags, air jordan shoes, under armour curry, oakley vault, cheap oakley sunglasses, swarovski crystal, ralph lauren, coach outlet canada, michael kors purses, toms shoes, horloges, san antonio spurs jersey, tory burch shoes, adidas outlet, coach factory outlet, timberland outlet, hilfiger outlet, converse, michael kors handbags, cartier montres, oakley vault, buccaneers nfl jersey, pacers jersey, babyliss pro, ralph lauren outlet online, supra shoes, designer handbags, pandora uk, michael kors, adidas, ralph lauren online shop, michael kors bags, michael kors black friday, ray ban, nike shoes, azcardinals nfl jersey, michael kors, oakley sunglasses, levi's jeans, air jordans, coach outlet, aktienkurse adidas, nike tracksuits, supra footwear, mcm bags, nike mercurial, replica rolex, ray ban sonnenbrillen, oakley black friday, clippers jersey, hogan, new balance outlet, jaguars nfl jersey, nike Air Max Plaza, cavaliers jerseys, reebok, ralph lauren outlet, atlanta hawks jersey, cheap nike shoes, longchamp, iphone 5 cases, cheap clothes, ecco outlet online, burberry sale, coach store online, nike air max 2014, new balance shoes, texans nfl jersey, hogan outlet, michael kors handbags, basketball shoes, vans, tory burch handbags, rolex replica, nike roshe, tommy hilfiger, cowboys nfl jersey, coach handbags outlet, air max one, burberry, adidas canada, saints nfl jersey, nike air yeezy, ralph lauren outlet online, michael kors bags, kate spade bags, north face jackets, ralph lauren uk, hilfiger online shop, fossil uhren, michael kors purses, celine bags, fendi bags, michael kors, burberry sale, red bottoms, adidas online, oakley sunglasses cheap, air jordan retro, charlotte hornets jerseys, air max, plein outlet, polo ralph lauren, grizzlies jersey, louboutin uk, omega watches, thomas sabo, nike outlet, michael kors handbags, ralph lauren outlet, nfl jerseys, north face, rams nfl jersey, burberry sale, rolex watches, cheap oakley, givenchy handbags, nike, falcons nfl jersey, michael kors purses, bucks jersey, burberry, timberwolves jersey, juicy couture, michael kors outlet online, pandora, toms shoes, raiders nfl jersey, nike air huarache, jazz jersey, bcbg max azria, veneta, nike air huarache, tn pas cher, p90x, nba jersey, new balance, coach handbags, prada shoes, air max, pandora jewelry, marc jacobs, red bottom shoes, eyeglasses stores, cheap mlb jerseys, tory burch handbags, softball bats, wizards jersey, toms shoes outlet, ferragamo shoes, prada, converse sneakers, swarovski online, ralph lauren factory store, hollisterco, mizuno running, dsquared2 jeans, new balance, raptors jersey, instyler, prada outlet, jordans, ralph lauren, katespade, calvin klein underwear, nike roshe, ray bans, mcm bags, nike air max, boston celtics, ray ban, hollister co, rockets jersey, watches canada, swarovski, burberry sale, juicy couture outlet, bottega veneta, denver nuggets jersey, discount shoes, handbags outlet, christian louboutin, max shoes, burberry handbags, browns nfl jersey, knicks jersey, dallas mavericks jerseys, marc jacobs, michael kors outlet, converse shoes, nike outlet store, nike air force, polo ralph lauren, oakley sunglasses, ray ban sunglasses outlet, jordan, celine black friday, air max 90, beats audio, burberry outlet online, the north face outlet, burberry, versace clothes, ray ban sunglasses outlet, lions nfl jersey, louboutin outlet, nike air max, ed hardy, air max, jerseys from china, longchamp handbags, roshe, cheap true religion, jets nfl jersey, golden state warriors jerseys, nike free run 5.0, burberry outlet, tory burch outlet, [/b], [b]salomon, michael kors outlet, ray ban, nike, converse, oakley sunglasses, cheap jerseys, burberry outlet store, cheap ray ban, nike, brooklyn nets jersey, bills nfl jersey, polo ralph lauren outlet online, ralph lauren, ray bans, patriots nfl jersey, packers nfl jersey, cheap glasses, baseball bats, oakley, asics gel, tommy hilfiger, north face, nike free run, hollister, philipp plein clothing, jimmy choo shoes, bcbg max, pandora charms, burberry handbags outlet, lunette ray ban, giuseppe zanotti sneakers, hollisterco, trail blazers jersey, chiefs nfl jersey, nike mercurial, chi hair, colts nfl jersey, longchamp outlet, true religion, cheap oakley sunglasses, north face outlet, ray-ban sunglasses, tommy hilfiger, hilfiger outlet, titans nfl jersey, hollister, michael kors outlet online, nike huaraches, puma sneakers, puma online, roshe run, free run, lacoste outlet online, ralph lauren black friday, cheap jordans, panthers nfl jersey, jordan jerseys, michael kors handbags, cheap jerseys, michael kors, kevin durant jersey, coach factory outlet online, timberland boots, redskins nfl jersey, beats by dr dre, ralph lauren polo, vans shoes, huarache, air max 90, ferragamo, toms outlet, adidas, northface, coach purses factory, mcm handbags, ralph lauren polos, eagles nfl jersey, nike outlet, cheap true religion, ray ban outlet online, true religion jeans women, louboutin outlet, michael kors outlet online, dre beats, seahawks nfl jersey, barbour jackets, wedding dresses, nike shoes outlet, soccer shoes, coach outlet online, barbour jackets, hermes bags, pandora, michael kors outlet, chi flat iron, ipad mini cases, armani shoes outlet, kings jersey, barbour outlet online, coach store, ray ban wayfarer, michael kors taschen, nike air max, omega, jordans, hugo boss clothes, oakley, cheap nhl jerseys, true religion jeans men, longchamp black friday, chaussure timberland, nba jersey, replica rolex, true religion outlet, vans, barbour jackets, new balance canada, coach store outlet, burberry handbags outlet, air max 2015, phoenix suns, occhiali ray ban, kate spade outlet online, bears nfl jersey, ray ban black friday, timberland shoes, nba jerseys, air max, michael kors canada, oakley sunglasses outlet, christian louboutin shoes, hermes, swarovski jewelry, kate spade outlet online, mbt mens shoes, longchamp, kids hoodies, roshe runs, nike, longchamp outlet, woolrich mens jackets, giants nfl jersey, lunette oakley, toms.com, toms shoes outlet, nike free, occhiali oakley, michael kors outlet online sale, hollister kids, pandora schmuck, nike air max 2014, dsquared2 outlet
ninest123

ninest123@163.com

mt1011
cheap oakley sunglasses
hermes handbags
nike shoes for men
ralph lauren outlet online
moncler outlet
uggs on sale
ugg boots
michael kors outlet
louis vuitton outlet
jordan shoes
air jordans
coach outlet
ugg boots
ugg boots on sale
canada goose outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose coats
timberland boots
michael kors outlet
coach factory outlet
coach outlet store
uggs clearance
canada goose jackets
ugg outlet store
ugg outlet
ray ban sunglasses
cheap ray bans
ugg boots
michael kors outlet store
louis vuitton outlet store
red bottoms
ugg outlet
pandora jewelry
christian louboutin outlet
mulberry bags
ugg outlet
canada goose jackets
kate spade
polo ralph lauren outlet
ugg shoes
canada goose jackets
ugg outlet
adidas nmd
supreme clothing
nike store
ugg outlet store
coach outlet
moncler jackets
ugg outlet store
tory burch outlet store
michael kors handbags
pandora charms
discount ray ban sunglasses
jordans
ugg outlet
ugg boots
louis vuitton outlet
valentino shoes outlet
michael kors outlet clearance
cheap ugg boots
kate spade handbags
ralph lauren outlet
cheap jordans
coach outlet
coach outlet
canada goose clothing
mbt shoes
coach outlet
burberry outlet canada
moncler outlet
adidas shoes
pandora jewelry
polo ralph lauren
burberry outlet
cheap nfl jerseys
coach outlet
north face outlet
canada goose
burberry sale
michael kors handbags
uggs clearance
toms outlet
cheap oakley sunglasses
adidas nmd
salvatore ferragamo
cheap jordan shoes
longchamp handbags
coach outlet
michael kors outlet online
nfl jerseys wholesale
rayban
ray ban sunglasses discount
coach outlet store
adidas nmd
mlb jerseys cheap
michael kors handbags
pandora jewelry
jordan retro 11
michael kors outlet
ray ban sunglasses
adidas yeezy
canada goose outlet
coach factory outlet
ugg boots
moncler jackets
polo ralph lauren outlet online
canada goose outlet
fred perry
pandora jewelry
ugg boots outlet
uggs outlet
air max 2018
pandora charms
ugg boots
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
longchamp uk
ralph lauren outlet online
cheap uggs
coach factory outlet
coach outlet
ralph lauren outlet
louis vuitton
louboutin shoes
ugg outlet
michael kors canada
cheap ray ban sunglasses
adidas yeezy
ugg sandals
canada goose outlet
nmd adidas
ugg ustralia
christian louboutin outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
mulberry handbags
nike air max
canada goose jackets
canada goose clothing
pandora charms sale
ugg outlet
yeezy boost
coach outlet
michael kors handbags
ugg outlet
moncler outlet
toms shoes outlet
canada goose jackets
ugg sandals
christian louboutin outlet
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet
fitflops
hermes outlet
uggs outlet
coach factory outlet
pandora outlet
valentino shoes
nike outlet
oakley sunglasses
yeezy 350 boost
yeezy boost
ralph lauren uk
louis vuitton outlet store
coach outlet store
canada goose outlet
ugg boots
kate spade outlet
canada goose outlet
cheap uggs
polo ralph lauren
ugg
toms outlet
ugg outlet
cheap oakley sunglasses
longchamp uk
hermes bags
moncler coats
christian louboutin outlet
discount oakley sunglasses
adidas shoes
adidas yeezy
christian louboutin
ugg australia
michael kors outlet
hermes handbags
longchamp outlet
ugg boots
longchamp handbags
burberry outlet
oakley sunglasses
cheap jordans
ralph lauren outlet
michael kors outlet
ralph lauren sale clearance
christian louboutin
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren
coach factory outlet
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet online
moncler jackets
ralph lauren outlet
ugg outlet
coach outlet
uggs
nike huarache
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
cheap ray ban sunglasses
nike shoes
adidas superstar
canada goose
yeezy boost 350
tory burch outlet
cheap ray bans
birkenstocks
pandora charms
moncler jackets outlet
ugg outlet
canada goose
ugg boots
adidas shoes
adidas yeezy boost
oakley sunglasses
nmd shoes
ray ban sunglasses discount
north face jackets
moncler outlet
canada goose sale
michael kors factory outlet
oakley sunglasses
ferragamo outlet
adidas outlet
moncler outlet
ray ban sunglasses
pandora charms
cheap mlb jerseys
canada goose jackets
coach outlet
adidas yeezy
custom jerseys store
cheap ray ban sunglasses
cheap ugg boots
ugg sale
michael kors outlet store
cheap jordans
michael kors handbags
adidas shoes
ugg outlet
coach factory outlet online
burberry outlet
coach factory outlet
burberry outlet
pandora jewelry
pandora
air jordan shoes
ugg boots
ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet
canada goose
north face jackets
burberry outlet
ugg australia
ugg boots
pandora charms sale clearance
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet
canada goose sale
coach factory outlet
ralph lauren uk
hermens bags
michael kors outlet store
polo outlet
ugg outlet
yeezy boost
coach factory outlet
air jordans
kate spade handbag
coach canada
michael kors outlet
louboutin shoes
ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet
mulberry outlet
ugg boots for women
toms shoes
coach factory outlet
harden vol 1
ugg outlet
ultra boost
polo ralph lauren outlet online
michael kors canada
canada goose sale
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
coach outlet store
canada goose outlet
coach outlet
uggs on sale
pandora outlet
pandora charms sale
ugg uk
moncler outlet
toms shoes
coach outlet store online
burberry
fred perry polo
coach factorty outlet
coach outlet
timberland outlet
michael kors uk
ugg boots canada
coach outlet
cheap uggs
coach outlet
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
canada goose outlet
oakley sunglasses
james harden shoes
coach outlet
polo ralph lauren outlet online
nike cortez
jordan retro
tory burch outlet
canadian goose
red bottoms shoes
coach factory outlet
pandora jewelry
cheap jerseys
kate spade outlet
canada goose sale
michael kors outlet
ferragamo shoes
coach factory outlet
longchamp bags
cheap uggs
coach outlet
toms outlet
ugg outlet online
adidas outlet
pandora uk
louboutin shoes
salvatore ferragamo shoes
nike shoes
coach outlet
cheap uggs
ugg sale
polo ralph lauren outlet online
canada goose uk
mbt shoes
coach bags
pandora jewelry outlet
coach factory outlet online
canada goose jackets
coach outlet store
ugg boots
nike outlet store
michael kors outlet
ralph lauren uk
ugg boots
adidas outlet
cheap jordans for sale
michael kors outlet
nike shoes
north face outlet online
hermes handbags
coach outlet
fitflops sale
uggs canada
moncler jackets
canada goose outlet
polo ralph lauren
red bottom shoes
michael kors outlet
adidas superstar
kate spade
coach factorty outlet
pandora outlet
cheap ray ban sunglasses
ugg slippers
moncler
cheap jerseys from china
canada goose sale
polo outlet
cheap jordans
canada goose outlet
pandora charms sale clearance
air jordan shoes
nmd adidas
ray ban sunglasses
coach outlet
gucci outlet
coach handbags
kate spade bags
ralph lauren sale clearance
cheap jordans
doudoune moncler
superdry
coach outlet store online clearances
cheap jordans
ralph lauren uk
michael kors outlet clearance
birkenstocks
ugg ustralia
jordan shoes
canada goose coats
kate spade outlet store
birkenstock sandals
burberry outlet store
polo ralph lauren outlet online
louis vuitton outlet online
nike outlet
hermes birkin
cat boots
moncler jackets
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
uggs
canada goose outlet
canada goose
ray ban sunglasses
adidas yeezy boost
louis vuitton outlet
mulberry uk
ugg outlet
nike outlet online
ugg shoes
coach canada
cheap mlb jerseys
nike air max
cheap uggs
michael kors outlet
canada goose uk
michael kors outlet online
coach outlet
coach factory outlet
coach factory outlet
birkenstock sandals
coach outlet
superdry uk
christian louboutin
coach outlet online
ray ban sunglasses
air max 2017
michael kors outlet
coach outlet
cheap jordans free shipping
the north face
north face outlet
mt1011
dfdfdf

cheap coach outlet online

michael kors rea
cheap nfl authentic jerseys
todo camisetas futbol
equipacion atletico de madrid 2019
camisetas retro futbol
comprar camisetas de futbol baratas
borse michael kors outlet
michael kors borse prezzi
michael kors borse outlet
nbaplus horarios
cfb3camisetas
michael kors borse prezzi
mel ouvert caen
heure de priere strasbourg 67200
cheap authentic jerseys
coach crossbody bags on sale
coach outlet online clearance
cheap custom shirts
cheap custom t shirts no minimum
custom shirts online
cheap authentic nfl jerseys
19.99 nfl jerseys
american girl doll wigs
american girl doll wigs cheap
cheap custom phone cases
stubhub miami heat
cheap wigs online
cheap nfl jerseys
cheap nhl jerseys
cheap ralph lauren shirts online
flannel bridesmaid shirts
coach purses on clearance
coach factory online sale invitation
coach factory outlet online login
official coach factory outlet online
coach bags factory outlet
camisetas de marca baratas originais
bounty camisetas de fútbol
2siteweb
cheap custom phone cases
lg tribute phone case
zte zmax pro custom case
cheap lace front wigs
cell phone cases wholesale
cheap coach purses
coach outlet online
coach factory outlet online
peakmill wigs
rosewholesale wigs
infoclick anm
prefisso 045
cheap human hair wigs
nba sportando
nfl shop jerseys
nfl jerseys wholesale
maillot boca junior
maillot asse pas cher
cheap best friend shirts
calciomercatonapoli24
borse michael kors outlet
michael kors väska rea
borse michael kors saldi
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren factory store
michael kors plånbok
napolicalcio24
coach outlet online
coach handbags clearance
coach purses on clearance
coach factory outlet online login
www coachoutlet com
coach outlet coupon
official coach factory outlet online
nba store eu
polo outlet
polo ralph lauren outlet online
retro nba jerseys cheap
michael kors plånbok
borse michael kors outlet
pochette michael kors prezzo
cheap nfl jerseys
nba sportando
michael kors väska rea
nba replay
coach outlet online store
vložit příspěvek
autor
nadpis
text
JE NUTNO VYPLNIT VŠECHNA POLÍČKA
(pro formátování používejte klasický bb code)

Generálním sponzorem mojich stránek je v tento okamžik Jíťa - Jelen s rekordním příspěvkem dva sumečci, děkuju :)