8:21 13.4.08 - šuf

kousek nirvány

Nedělní ráno začlo pěkně, koňskou dávkou negativní energie. Vstanu, udělam si konvičku zelenýho čaje, a pustim si k ranní siestě Nicka Cavea. Jednu jeho písničku jsem včera slyšel výborně zahranou v podání mladýho kytaristy na malým pouličním festiválku. A tak si právě jí pustim. A pak jsem zjistil, jakej je rozdíl mezi pubertálním kytaristou odkojeným americkým popíkem, a démonickým čtyřicátníkem, s temným sametovým basem a vzezřením upíra, o jehož muzice se říká že při dlouhodobým poslouchání působí poruchy spánku a deprese. Nářez. Atmosféra ospalýho nedělního rána najednou dostala nádech procházky ponurým hřbitovem.

Neangličanům se omlouvam, ale následující kousek textu odmítam překládat, na to se mi až moc líbí. Přeložte si tedy sami, nápověda: weep - truchlit, merely cry - sotva plakat, yet to come - teprve přijde. Jinak je to angličtina jak z první třídy.

Nick Cave & TBS : Weeping Song

Go son, go down to the water
And see the women weeping there
Then go up into the mountains
The men, they are weeping too

Father, why are all the women weeping?
They are weeping for their men
Then why are all the men there weeping?
They are weeping back at them

Father, why are all the children weeping?
They are merely crying son
O, are they merely crying, father?
Yes, true weeping is yet to come


Chvilku si tu písničku řežu do kytary, což tragický atmosféře rozhodně neubralo. Následuje rozhodnutí nepracovat, a jít místo toho do lesa. A tak jdu. Jeden máme hned za rohem, a mimo pavouků v něm nikdo nebejvá. Smráká se k dešti a já přemýšlim o tom, že smutně ponurá nálada není nic nepříjemnýho. Jen jako by někdo mezi vás a svět dal zalalený sklo, přes který druhá strana vypadá víc temně a cize. Tak se procházim po hranici lesa a koukam na ty temný, cizí baráky a stromy. Ponurá procházka, ale přesto vůbec ne nepříjemná. Začíná pršet, a z dálky zahřmí - což mě těší, akorát se mi počasí strefilo do nálady. Loudám se zpátky do vesnice a přemýšlim, co je tak negativního na negativních emocích.

Nálada. Jinej stav mysli. Člověk s neobvyklou náladou je tak trochu někým jiným. Kdo říká, že nikdy nemůžu vidět svět cizíma očima? Já sám se desetkrát denně stávam někým cizím a jeho měřítkama a postojema si vysvětluju dění kolem sebe. Že se dnešní den zdá černější než předešlej? Tak co? Nemam blbou, mám jen jinou náladu než včera. Blbá nálada neexistuje, jenom lidi jsou někdy rozlazený, že věci vypadaji dneska jinak.

Lidi jsou vůbec často rozlazený. Někde jsem četl hodně obecnou poučku, že jediným zdrojem emocí jsou rozdíly mezi světem tak jak právě je, a světem o kterým si myslíme že by měl být. Tu zmrzlinu co má ten pán bych chtěl mít já. S támhletou slečnou bych si přinejmenším rád popovídal. Ta kráva na studijním by mohla bejt příjemnější. A tak dál. Kdyby ty dva světy - ten co právě je, a ten co chceme aby byl, byly oba stejný, tak by nebyl důvod pro emoce ani pro nějakou činnost. Což by bylo fajn, aspoň to říkal nějakej Buddha.

Jiný lidi zase říkali, že Buddha sice má recht, a takovej stav vyvanutí by byl prima, ale jako evoluční strategie je nicnedělání a splývání s vesmírem poměrně špatnej nápad. Tak se rozhodli, že jim život v nedokonalým světě, a nekonečný pachtění za jeho zlepšením (směrem k tomu, jak by svět podle nich vypadat měl), celkem vyhovuje. A potomci těchhle lidí my jsme.

A negativní nálady? Svět najednou vypadá vzdálenej tomu kterej chceme. Vzdálenější než včera. Propasti který oba světy se zdají hlubší, a jejich stěny příkřejší. Ale co víc, zdaj se prostě jiný. A tomu se říká špatná nálada - ať už věci skutečně jsou horší než kdy byly, nebo se takový jenom zdaj. A člověk je tímto novým zjištěním frustrovanej, neví co dělat a zoufá si. Jako muži a ženy, co o nich Nick zpívá. A zpívá že lepší to nebude, spíš se s věkem ten vysněnej svět bude vzdalovat, propasti prohlubovat, a my budeme mít víc důvodů k temný melancholii.

A přece. Zjištění, že ta melancholie vlastně neni nijak temná. Právě to mě dneska nejvíc překvapilo. Co na tom, že vysněnej svět, kterej po léta pronásledujem je vzdálenější než byl včera? Vždyť od začátku víme, že stejně chytáme nechytitelný.

Vrátil jsem se do domku, venku mezitim začínala pořádná bouřka. A protože jsem dneska beztak chtěl prát, tak jsem vyndal z kapsy mobil a šel zpátky ven, prozkoumat, jak moc nepříjemný ty negativní pocity jsou, oprostíme-li se od toho že jsme vyrostli v tom, že jsou nepříjemný, a je radno se jim vyhýbat. Mým cílem byly pocity mokra a nebezpečí (ano, i v pojednání o nirváně lze parafrázovat reklamu na vložky) a hlavně zimy. Průtrž byla solidní, během minuty jsem byl totál mokrej. Prošel jsem univerzitní vesničkou, nevěřícně sledován studenty kouřícími na zastřešených verandách, a už jsem byl v lese. Přistihl jsem se, jak se podvědomě vyhýbam loužím a potokům, ale ihned jsem skokem do nejbližší strouhy chybku napravil. Výlet trval asi dvacet minut, po kterých, k mému zklamání, vysvitlo sluníčko. Dřív než jsem se začal pořádně klepat.

Ale neva, zjištění ale bylo celkem jasný - procházka v průtrži mračen se ukázala být celkem příjemným zážitkem. Stačilo vědět, že neumrznu a že se mam do čeho převléct. Že, jakkoliv jsou mý vjemy považovaný za nepříjemný, tak nepříjemný nejsou. To máte jako hořký chutě. Děti si zvyknou že hořká chuť a chlad jsou nepříjemný. Vyrostou, a klidně pijou pivo a máčí se v sauně v ledový vodě. Nijak jsem se od toho správnýho světa nevzdaloval,

..
..
..

A vidíte. Člověk píše, píše, a najednou zjistí, že příběh mu vůbec nesouhlasí s tim co předtim tak slavně vyteoretizoval. Takže to teď buď smaže, jakožto slabej a nepřesvědčivej text, a nebo příběh na konci nějak zakamufluje aby to pasovalo. Příběh sice nebude pravdivej, celý vyznění bude takový podivný a nejasný. Ale to většinou intelektuální kydy bejvaj stejně, takže nikdo nic nepozná.

Zvolil jsem třetí cestu. Nechal jsem prostě text jak je. Finální sdělení sice nevyšlo jak mělo, ale komu dneska jde o finální sdělení. Správnej čtenář si to podstatný stejně spíš vyzobe kdesi mezi řádkama, kde jsou kolikrát zajímavější věci než ty, který považuje za zajímavý autor a píše je proto do závěru. Tak se svět neposere, když pro jednou závěr vypustim. No ne?

Jo a Adame, sorry - mě se tahle forma teď prostě fakt líbí. viz tady


Jaa

očekávaný/neočekávaný svět?

Z toho co píšeš, vyplývá: Ty jsi se nevzdaloval od světa co má být,protože v tu chvíli bylo tvoje rozhodnutí že svět co má být ( to co očekáváš) bude mokrý a nebezpečný, studený. A K TVÉMU ZKLAMÁNÍ vedlo to že, vysvitlo sluníčko. Jen jsi se přesunul na druhou stranu pohledu. Ale pořád je tam jeden základ: to že chceš mít v něčem jistotu. Nejvíc tě štve když ji nemáš. (stačilo vědět že neumrznu) Nebo spíš když se necítíš tak, že ji nemáš. Stačí si být jistý, nebo mít pocit jistoty. I když jsem teď smutná, věřím tomu,že zase mi bude fajn a díky tomu si můžu ten smutek naprosto úžasně užít protože tímhle pohledem jsem svět ještě neviděla.. Na jednom kurzu nám řekli: až přijde emoce zastavte se, a podívejte se na ní, nechte ji sebou procházet a pozorujte ji, nechte ji projít, prožít a zase odeznít. Není špatná, ublíží vám ve chvíli, kdy jí bráníte, kdy si jí neuvědomujete, nebo kdy ji držíte..
Akorát k tej jistotě- není mi jasný, jak je to ve takové situaci: Co když jsem si jistá s tím že za 20 minut umřu? To si nejsem jistá jestli si pak takovou emoci užiju.. Mohlo by být proto že už to není mé rozhodnutí (očekávání), ale jistota přinesená zvenčí?
Adam

U mě oki

Nerad bych byl za hada, kterej kritizuje formu díla, a je tím všeobecně známý, jen proto, že sem se jednou proti něčemu ohradil (to něco nebyla Tvá osoba). Když mě teda příště vynecháš bude to myslim jen ku prospěchu. Koneckonců to nepíšeš pro mě, ale pro sebe...takže ta omluva je mimo mísu. Nebo to bylo rafinované volání po nějaký podobný mojí odpovědi? Je za tím vším touha utkat se na poli smysluplné diskuze?
Ani bych se tomu u Tebe nedivil...
šuf

když se to nehejbe, šťouchni do toho

Toť už asi po dva týdny mým krédem. Někdy se tu o jeho skrytém kouzlu dozajista rozepíšu, ale dneska mi postačí ho sem prdnout bez dalších výkladů.

Tudíž - tu poznámku jsem vskutku zasunul konec tak trochu jako lakmusovej papírek, kterej mi měl upřesnit co konkrétně jsi na minulým článku kritizoval. Je lepší si věci vyjasnit na konkrétním příkladě, než obecně teoretizovat.

Že píšu pro sebe neni docela pravda. Pořád tvrdim, že píšu proto abych si urovnal svoje myšlenky, a naučil sebe líp psát. ALE to obojí jde mnohem líp, směřuju-li text někomu jinýmu. Nutí mě to se vyjadřovat jasně, a dívat se na věci, o kterých píšu, z pohledu třetí nezúčastněný osoby. Kdyby na druhým konci internetu ona třetí nezúčastněná osoba (čtenář a potenciální kritik) nebyla, byl bych já sám k sobě a myšlenkám o kterých píšu míň kritickej. Důvodem je moje lenost, kvůli který bych nad spoustou odboček, který je nutno domyslet, prostě mávnul rukou. Kvůli ní neni špatný mít nad sebou Damoklův meč v podobě čtenáře (kterýho vůbec nepovažuju za hada), jenž se nebojí říct "cos napsal je píčovina, proto a proto".

Ta samá hrozba je přítomná kdykoliv člověk něco hodí na internet a podepíše se pod to. Nejenom hrozba, že někde udělal chybu, ale i že ho někdo špatně pochopí, překroutí a očerní. Toť riziko povolání, a proto spousta lidí nosí svou kůži na trh nerada. Výměnou za podstoupení toho rizika je právě možnost utkat se na poli smysluplné diskuse s někým dalším.

Pro lidi, kteří bohužel moc o kritiku nestojí (čili pro většinu) nošení kůže na trh tim pádem moc smyslu nemá. Ty ses ale pod svůj komentář podepsal, a rozhodl ses podstoupit riziko, že tě někdo zaškatulkuje jako věčnýho kritika. Já to neudělal, jen jsem měl pocit že oba články jsou si podobný a přece jiný, a tak nebude od věci "do toho šťouchnout" a vyrazit nějakou další reakci. Ale uznávam, bylo to trochu off-topic, a pokud chceš tak tohle vlákno promažu a zakamufluju to jako že žádný šťouchání neproběhlo.

Doufam že to nebylo naposled cos podal prst mediálnímu ďáblu :)
šuf

tušim kam míříš

Jen pro pořádek - reaguju na komentář od Jaa. Nebojte připravuju sem na web pár vylepšení, včetně vláknový diskuse (tj. reakce na něco se zobrazí přímo pod tim něcim).

Jo, nenašel jsem kousek nirvány (ve smyslu apatie, oproštění od všeho chtění), našel jsem jinej pohled. Jiný chtění, který nahradilo to starý. Najednou jsem chtěl zimu místo tepla. A kupodivu to nebylo o nic nepříjemnější, jenom jiný.

Co se jistoty týče, naopak kam míříš nechápu. Spíš bych hádal, že si promítáš nějaký svoje záležitosti a hledáš v mým textu něco co tam neni. Jistota ve smyslu že mně nesrazí blesk, neumrznu a proto budu mít šanci pokračovat po neznámý cestě dál za ideálama který nikdy nechytim? To nezní moc jistě. Jistota zvenčí? Existuje snad ještě nějaká jiná? Chrl prosím (to je české slovo) míň myšlenek a jasněji je rozváděj.
Jaa

K jistotě

To povídání o jistotě už nepromítam do tvého textu (napadlo mě, že je to nevhodně formulované až po uveřejnění). Má reakce má být jako další krok od tvého textu tentokrát už krok dál- kam se ubírá moje myšlení..

Jistota: nevím jak je to s cestou za neznámýma ideálama, ale tady bych spíš mluvila v rovině základů chytré pyramidy pana Maaslowa: Pokud se cítím zajištěná v mých základních potřebách(jídlo, pudy..)potom jsem ochotná zkoušet nové pohledy na svět v této sféře (1.patro pyramidy)-
Jako třeba jeden den o vodě a chlebu a ten pocit si prožiju. Ani se mi to nemusí líbit ( i když může). Najednou třeba zjistím jak vlastně chutná chleba bez másla a že jsem tu chuť vlastně nikdy nezkoumala. A něco se z toho poučím. JÁ jsem se rozhodla že to zkusím. A mám pocit že jsem to zkusila ale kdykoliv můžu říct: " Dost, zase budu jíst normálně." Ze své vůle.
Prostě jako kdybych měla možnost si vybrat ze tří cest a měla pocit že se kdykoli mohu vrátit na výchozí místo a pokračovat v cestě původním směrem, protože ta jiná cesta se mi nelíbila. Tahle jistota mi umožňuje zkoumat jiné cesty a pohledy.

Nejistota: 1. cesta- nepříjemné zjištění bez východiska
Pokud tenhle pocit jistoty nemáš (že se můžeš kdykoli vrátit) neprožiješ si ten druhý pohled, nebudeš ho zkoumat. Nebudeš ho vnímat jako zajímavé rozptýlení všedního dne. Budeš ho vnímat jako špatný, budeš z něho frustrován a budeš si zoufat. V tý chvíli MÁŠ pocit že melancholie JE TEMNÁ. Že není východiska. A nikdo ti to nevymluví jinak, než že ti to východisko ukáže. Dětem v africe nevysvětlíš že si mají prožít pocit hladu a že to je fajn. (není to jejich rozhodnutí,že hladoví) Když jim dáš chleba, to bude fajn. Nebude jim hrozit smrt. (alespoň příštích 5 dnů- což je skvělé takový pocit jistoty na 5 dnů)

Nejistota: 2. cesta -přijemné zjištění
Samozřejmě je možné že půjdeš jinou cestou nuceně (nebylo to tvé rozhodnutí) a objevíš že je to moc zajímavé a už se nebudeš chtít vrátit na původní cestu: příkl: ve škole rozhodnou že máš dělat bakalářku na tohle téma, tobě se zpočátku nelíbí protože jsi měl jinou ideu, ale když na tom začneš pracovat, zjistíš že je to moc zajímavý a že jsi nakonec rád že ti jí zadali, protože jinak by jsi se o tomto tématu nedozvěděl.

Když to tak čtu, říkám si že, se to dá srovnat s tou budhovou ideou: Že nejlepší je, když nebude člověk mít žádné emoce, že má jediná snaha je od nich se oprostit. Oprostím se od nich tak že je nebudu prožívat, že si najdu jistotu které se budu držet.

Jedinou jistotou je smrt a pokud s tou se ztotožním, umožní mi nepociťovat melancholii jako temnou. Ale ani nebudu prožívat, že jsem šťastná. Jen v té chvíli dokážu vidět jiné pohledy z různých stran, protože té své jistotě věřím a jsem schopná se oprostit svých pocitů. Vlastně v té chvíli dokážu vnímat svět mnohem intenzivněji, protože emoce mnou projdou ale neovlivní můj pohled. Nemanipulují mnou ale já se můžu podívat na ně.

Tolik moje teorie.. Praxe kulhá, protože tohle fakt nedam..
Je to srozumitelněji vysvětleno?
Adam

Rozhodně

Nic nemazat!


p.s. pořád se s Alikem těšíme na příspěvek plný písku, slunce, piva, nahých Australanek, písku v trenýrkách, serfování, piva, písku, nahých Australanek, písku a nahých Australanek.Možná by tam nemuselo bejt tolik povídání o písku.

V dokonalé úctě

A.
šuf

buddha pod pokličkou

Může se zdát, že se trochu opakuju (a to já se opravdu opakuju), leč tvá teorie, zdá se, jenom jinak popisuje realitu, než aby byla člověku prakticky ku prospěchu. Máš tu dva druhy nejistot, ale rozeznat je dovedeš až zpětně.

Co mi ale přijde zajímavý, je tvůj přístup k sebekontrole. Píšeš to jako by člověk měl nad sebou a svýma emocema mít co největší kontrolu, ovládat se jak autíčko na baterky. Stresu a nejistotám které by nemusel zvládnout se má raději vyhnout.

Něco ti povim. Největší návaly radosti (a pravda i smutku) v životě, jsem měl vždycky naprosto nečekaně a nekontrolovaně. A myslim si že právě díky tomu byly tak intenzivní. Umístit sám sebe pod pokličku a vzdát se jich (dobrejch i špatnejch)? To je buddhovo cesta, kterou více či méně dneska volí spousta lidí. Já v článku hájim opačnej názor - jít do světa bez pokličky. Neni to, jako když šachista táhne pěšcem, ale spíš jako kdybych já jel dejme tomu do Bolívie a vůbec netušil co tam bude. Apatie a nirvána jsou pro děcka, s nima si ani nevšimnu že jsem žil.
Lucka

No konečně

taky něčemu rozumim :o), tak poklička, to je moc pěkný přirovnání. Jinak mi s Jájou celkem dáváte zabrat. Taky se těšim na to povídání o slunci, pivu a nahejch australankách...australanech :o)? A myslim že buddhovo cestu většina lidí opravdu nevolí - nemaj na to čas. Spíš myslí na to co koupí dětem k obědu, jak vyperou prádlo a zaplatí složenky, než aby přemejšleli o meditaci a nirváně :o)a kterou cestou...
Jaa

buddha taky pokličky nenosí

Proč by měla být moje teorie k neprospěchu? Je k tomu (pokud ji někdo uvede v praxi), aby člověk dokázal vnímat intenzivněji realitu. Soustředit se na ní, být v ní. A proč být v realitě? Jsi schopen ji mnohem více reflektovat a poznávat. Více, než když ti ji zastírají pocity.
(příklad: mnohdy neumím rozeznat dobrý film od špatného protože mě naprosto strhlo lovestory- naplnilo můj pocit. Právě proto si myslím že to byl dobrý film. Ale když se na to podívá kritik, řekne o tom že je to klasické ploché holywoodské story bez jakohokoli hlubšího podtextu)

Že nečekané návaly smutku/radosti byly právě pro svou nečekanost intenzivní nepochybuju. Ale svojí intenzivností ti zastíraly vidění reality.
Já nechci říct co je lepší či horší- zda to zda plně prožíváš svoje pocity nebo zda plně prožíváš realitu. (ne že bych se nechtěla vyjádřit ale nevim. A nevim to taky proto, že tahle teorie se mi teprve objevuje na mysli a ještě jsem ji nezkoušela, a nikdy mě do teďka nenapadlo dívat se na Buddhu z tohodle pohledu. Myslim ze ted zacinam chapat jak to mozna mohl myslet, pac do tehle doby mi jeho pohled pripadal vzdycky "šáhlej").
Zároveň neříkám že ty ty svoje pocity strčíš pod pokličku. To ne, ty si je prožiješ, ty je sebou necháš projít- svou hlavou, tělem, srdcem. Ale duchem jsi stranou, jen se na to divas jako na prirodu-z druhe strany. Podobne jako ty jsi se dival na to, co my nazyvame neprijemnym (dest) a ty jsi si odstoupil a rekl, ze to tak vubec neni, ze to jen jiny pocit- hodnotil jsi to ne podle zaběhaných hodnot.
Taky ti něco povim: Ty tu hájíš smysl života. Vědět za čim jít.. A pak opěvuješ chození do světa bez pokličky- jit do světa netušíc co tam bude? Jo taky to může být cíl ( typ hledač v hlubokem lese- viz můj příspěvek někde tady na fóru, tušim u dětí v africe)- ale jestli netušim co tam bude, tak ten cíl nevidim.
Budhova cesta (v mym pojeti) taky muze znamenat: jit klidne do sveta a ocekavat co prijde. Ne zavřít své pocity. jen je pozorovat(slovo kontrolovat muze asi byt taky ale nelibi se mi).
Ze pocity spousta lidi uzavira pod poklicku si narozdíl od Lucky myslim dělá opravdu hodně lidí- (hlavně se zavřít, neukazovat pocity aby je nevideli druzi, neprožívat je a raděj je zahnat prací,koukáním na telku a tak. Lepší, než se jimi babrat, či dokonce na ně nahlížet z nějkakýho vnějšího pohledu. ) Řekla bych že tohle zavírání je taky často pramen stresu, psychických problémů... Vnitřního tlaku který potřebuje ven u mnoha lidí.
Jaa

sourozenci

jojo, Lu, to tak když dva sourozence ty filozofické diskutování fakt bavi.. Eště že tě máme abys nás vrátila do světa australanek..
Lucka

Jak?

Ty filosofické diskutování, to filosofické diskutování, nebo ta filosofická diskutování?
šuf

tomu zas rozumim já :)

Ta filosofická diskutování, jako ta stavení. A dál už o tom diskutovat nebudu. :)
šuf

babylónský myšlení

Dobrej filosof se pozná podle toho, že nekupí myšlenky na sebe, ale drží se jedný centrální a kolem tý tak nějak krouží, aby jí co nejlépe vysvětlil. Opačná metoda - kterou si myslim že používáš - se jmenuje babylónská. Klade jednu myšlenku za druhou jak přicházejí, nechává čtenáře si vybrat, ale nevyjadřuje skutečně názor autora protože jako celek je text - vpravdě babylónský. Ta metoda je svobodnější, snazší a hrozně blbě se s ní polemizuje. Nechci ti jí vymlouvat - svět taky nemá jednu myšlenku - ale když už tak píšeš, tak to co píšeš třeba čleň do bodů. Netvrdim, že já bejvam vždycky o mnoho lepší, ale aspoň se o to snažim (paradoxně je tahle poznámka pod článkem, kde dělam pravej opak a v textu si napůl protiřečim. ale aspoň se k tomu hned i přiznam).

Teď pár reakcí, od tý nejtrapnější k nejzajímavější:

1) Neřekl jsem že je tvoje teorie k neprospěchu (tj, člověk se s ní má hůř) ale že není k prospěchu (tj člověk se s ní nemá líp).

2)Člověk nemá svoje pocity zavírat pod pokličku (poslední odstavec).
ALE Člověk si má svoje pocity projít, prožít (první, druhej i třetí komentář).

To těžko obhájit, a stejně tak s tim těžko polemizovat :)

3)Když se oprostíš od pocitů, jsi schopná realitu vnímat plněji/intenzivněji (druhej/třetí komentář)

A to skutečně jde? Platón, Locke a Kant jsou jinýho názoru, nemluvě o těch davech psychologů. Ty nemáš čidla a senzory, jejichž zprávy by sis dokázala vykládat bez zapojení minulých asociací a zkušeností. Ale i kdybys je měla - k čemu by takový plný vnímání bylo dobrý? Ideální objektivní pozorovatel přece nemá preference, cíle, přání - kdyby je měl, už není objektivní. A když je nemá, v čem mu pomůže ono intenzivní vnímání reality - vždyť on, bytost bez jakékoliv tužby je ztělesněním apatie. Oprostil se od svých přání, a je sám se svým dokonalým vnímáním reality - která pro něj ovšem neznamená nic než hromadu neživých atomů poletujících kolem. Díváš ne na svoje procházející "emoce", který pro tebe ale neznamenaj o nic víc. Není důvod nějakou z nich vyhledávat, a vůbec cokoliv dělat. Hmm, zdař bůh že je objektivita nedosažitelná.

4)Hájim smysl života, a přitom jsem pro chození do světa bez pokličky, bez představy co mě čeká.

No ne? Jak máš zjistit co chceš, bez toho abys něco zkoušela? Jo, jsem pro zkoušení neobvyklých věcí a pro plný prožívání pocitů. Pak si můžu říct: jo, to bylo dobrý, jdu do toho dál. Skutečně si myslim, že by člověk měl mít nějakej cíl v dálce, za kterým jde. ALE (a to je velký ale), jakkoliv se ten cíl zdá být úžasnej, je potřeba si připustit že to neni nutně ten nejlepší - a že třeba jednou najdeš jinej. Jak? Metodou pokusu a omylu protože nic jinýho nemáš. Máš svůj cíl, za tím jdeš, ale cestou se poohlížíš po lepším. Ano, je to hloupej kompromis, ale nic lepšího zatim lidi nevymysleli. Jdeš někam..a zase se vracíš. Ode zdi ke zdi, pořád dokola a snad i kupředu. Pořád však za něčim - a tomu něčemu říkam smysl života, byť to může bejt proměnlivý. Kdo nemá smysl života, nejde nikam a nikam nedojde. Kdo ho má, jde za nim a nedívá se kolem, dojde nejspíš někam kam nechtěl. Takže go za australankama, čtením a avokádem :)
wq

w@q.com

new orleans pelicans, hollister, cheap michael kors, 49ers nfl jersey, prada sunglasses, five finger shoes, steelers nfl jersey, long champ, philadelphia 76ers jerseys, cheap jerseys, nike.com, nike roche run, ray ban outlet, coach bags, fake rolex, cheap michael kors, longchamp, cheap mlb jerseys, mcm handbags outlet, coach factory online, hermes birkin bag, toms shoes, coach black friday, valentino, north face, broncos nfl jersey, ravens nfl jersey, oakley sunglasses outlet, ralph lauren online, toms shoes, mont blanc, nike air max, coach factory, oakley, michael kors, kobe bryant jerseys, adidas outlet, mcm handbags, tommy hilfiger, cheap nhl jerseys, north face backpacks, michael kors, jimmy choo outlet, swarovski canada, ray ban sunglasses, ray ban outlet, ray ban, coach handbags, oakley sunglasses outlet, bengals nfl jersey, cheap barbour jackets, nike canada, dolphins nfl jersey, beats by dr dre, michael kors, chargers nfl jersey, vikings nfl jersey, giuseppe shoes, prada handbags, the north face, salvatore ferragamo, orlando magic jersey, polo ralph, thomas sabo, air force, handbags outlet, indoor soccer shoes, louboutin, polo ralph lauren outlet, dwyane wade jersey, ray ban outlet, chrome hearts store, nike, north face, coach outlet sale, cheap oakley sunglasses, michael kors, asics, ralph lauren, omega watches, oakley canada, swarovski jewelry, ralph lauren outlet online, knockoff handbags, coach outlet online, adidas, burberry handbags, air jordan shoes, under armour curry, oakley vault, cheap oakley sunglasses, swarovski crystal, ralph lauren, coach outlet canada, michael kors purses, toms shoes, horloges, san antonio spurs jersey, tory burch shoes, adidas outlet, coach factory outlet, timberland outlet, hilfiger outlet, converse, michael kors handbags, cartier montres, oakley vault, buccaneers nfl jersey, pacers jersey, babyliss pro, ralph lauren outlet online, supra shoes, designer handbags, pandora uk, michael kors, adidas, ralph lauren online shop, michael kors bags, michael kors black friday, ray ban, nike shoes, azcardinals nfl jersey, michael kors, oakley sunglasses, levi's jeans, air jordans, coach outlet, aktienkurse adidas, nike tracksuits, supra footwear, mcm bags, nike mercurial, replica rolex, ray ban sonnenbrillen, oakley black friday, clippers jersey, hogan, new balance outlet, jaguars nfl jersey, nike Air Max Plaza, cavaliers jerseys, reebok, ralph lauren outlet, atlanta hawks jersey, cheap nike shoes, longchamp, iphone 5 cases, cheap clothes, ecco outlet online, burberry sale, coach store online, nike air max 2014, new balance shoes, texans nfl jersey, hogan outlet, michael kors handbags, basketball shoes, vans, tory burch handbags, rolex replica, nike roshe, tommy hilfiger, cowboys nfl jersey, coach handbags outlet, air max one, burberry, adidas canada, saints nfl jersey, nike air yeezy, ralph lauren outlet online, michael kors bags, kate spade bags, north face jackets, ralph lauren uk, hilfiger online shop, fossil uhren, michael kors purses, celine bags, fendi bags, michael kors, burberry sale, red bottoms, adidas online, oakley sunglasses cheap, air jordan retro, charlotte hornets jerseys, air max, plein outlet, polo ralph lauren, grizzlies jersey, louboutin uk, omega watches, thomas sabo, nike outlet, michael kors handbags, ralph lauren outlet, nfl jerseys, north face, rams nfl jersey, burberry sale, rolex watches, cheap oakley, givenchy handbags, nike, falcons nfl jersey, michael kors purses, bucks jersey, burberry, timberwolves jersey, juicy couture, michael kors outlet online, pandora, toms shoes, raiders nfl jersey, nike air huarache, jazz jersey, bcbg max azria, veneta, nike air huarache, tn pas cher, p90x, nba jersey, new balance, coach handbags, prada shoes, air max, pandora jewelry, marc jacobs, red bottom shoes, eyeglasses stores, cheap mlb jerseys, tory burch handbags, softball bats, wizards jersey, toms shoes outlet, ferragamo shoes, prada, converse sneakers, swarovski online, ralph lauren factory store, hollisterco, mizuno running, dsquared2 jeans, new balance, raptors jersey, instyler, prada outlet, jordans, ralph lauren, katespade, calvin klein underwear, nike roshe, ray bans, mcm bags, nike air max, boston celtics, ray ban, hollister co, rockets jersey, watches canada, swarovski, burberry sale, juicy couture outlet, bottega veneta, denver nuggets jersey, discount shoes, handbags outlet, christian louboutin, max shoes, burberry handbags, browns nfl jersey, knicks jersey, dallas mavericks jerseys, marc jacobs, michael kors outlet, converse shoes, nike outlet store, nike air force, polo ralph lauren, oakley sunglasses, ray ban sunglasses outlet, jordan, celine black friday, air max 90, beats audio, burberry outlet online, the north face outlet, burberry, versace clothes, ray ban sunglasses outlet, lions nfl jersey, louboutin outlet, nike air max, ed hardy, air max, jerseys from china, longchamp handbags, roshe, cheap true religion, jets nfl jersey, golden state warriors jerseys, nike free run 5.0, burberry outlet, tory burch outlet, [/b], [b]salomon, michael kors outlet, ray ban, nike, converse, oakley sunglasses, cheap jerseys, burberry outlet store, cheap ray ban, nike, brooklyn nets jersey, bills nfl jersey, polo ralph lauren outlet online, ralph lauren, ray bans, patriots nfl jersey, packers nfl jersey, cheap glasses, baseball bats, oakley, asics gel, tommy hilfiger, north face, nike free run, hollister, philipp plein clothing, jimmy choo shoes, bcbg max, pandora charms, burberry handbags outlet, lunette ray ban, giuseppe zanotti sneakers, hollisterco, trail blazers jersey, chiefs nfl jersey, nike mercurial, chi hair, colts nfl jersey, longchamp outlet, true religion, cheap oakley sunglasses, north face outlet, ray-ban sunglasses, tommy hilfiger, hilfiger outlet, titans nfl jersey, hollister, michael kors outlet online, nike huaraches, puma sneakers, puma online, roshe run, free run, lacoste outlet online, ralph lauren black friday, cheap jordans, panthers nfl jersey, jordan jerseys, michael kors handbags, cheap jerseys, michael kors, kevin durant jersey, coach factory outlet online, timberland boots, redskins nfl jersey, beats by dr dre, ralph lauren polo, vans shoes, huarache, air max 90, ferragamo, toms outlet, adidas, northface, coach purses factory, mcm handbags, ralph lauren polos, eagles nfl jersey, nike outlet, cheap true religion, ray ban outlet online, true religion jeans women, louboutin outlet, michael kors outlet online, dre beats, seahawks nfl jersey, barbour jackets, wedding dresses, nike shoes outlet, soccer shoes, coach outlet online, barbour jackets, hermes bags, pandora, michael kors outlet, chi flat iron, ipad mini cases, armani shoes outlet, kings jersey, barbour outlet online, coach store, ray ban wayfarer, michael kors taschen, nike air max, omega, jordans, hugo boss clothes, oakley, cheap nhl jerseys, true religion jeans men, longchamp black friday, chaussure timberland, nba jersey, replica rolex, true religion outlet, vans, barbour jackets, new balance canada, coach store outlet, burberry handbags outlet, air max 2015, phoenix suns, occhiali ray ban, kate spade outlet online, bears nfl jersey, ray ban black friday, timberland shoes, nba jerseys, air max, michael kors canada, oakley sunglasses outlet, christian louboutin shoes, hermes, swarovski jewelry, kate spade outlet online, mbt mens shoes, longchamp, kids hoodies, roshe runs, nike, longchamp outlet, woolrich mens jackets, giants nfl jersey, lunette oakley, toms.com, toms shoes outlet, nike free, occhiali oakley, michael kors outlet online sale, hollister kids, pandora schmuck, nike air max 2014, dsquared2 outlet
ninest123

ninest123@163.com

mt1011
cheap oakley sunglasses
hermes handbags
nike shoes for men
ralph lauren outlet online
moncler outlet
uggs on sale
ugg boots
michael kors outlet
louis vuitton outlet
jordan shoes
air jordans
coach outlet
ugg boots
ugg boots on sale
canada goose outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose coats
timberland boots
michael kors outlet
coach factory outlet
coach outlet store
uggs clearance
canada goose jackets
ugg outlet store
ugg outlet
ray ban sunglasses
cheap ray bans
ugg boots
michael kors outlet store
louis vuitton outlet store
red bottoms
ugg outlet
pandora jewelry
christian louboutin outlet
mulberry bags
ugg outlet
canada goose jackets
kate spade
polo ralph lauren outlet
ugg shoes
canada goose jackets
ugg outlet
adidas nmd
supreme clothing
nike store
ugg outlet store
coach outlet
moncler jackets
ugg outlet store
tory burch outlet store
michael kors handbags
pandora charms
discount ray ban sunglasses
jordans
ugg outlet
ugg boots
louis vuitton outlet
valentino shoes outlet
michael kors outlet clearance
cheap ugg boots
kate spade handbags
ralph lauren outlet
cheap jordans
coach outlet
coach outlet
canada goose clothing
mbt shoes
coach outlet
burberry outlet canada
moncler outlet
adidas shoes
pandora jewelry
polo ralph lauren
burberry outlet
cheap nfl jerseys
coach outlet
north face outlet
canada goose
burberry sale
michael kors handbags
uggs clearance
toms outlet
cheap oakley sunglasses
adidas nmd
salvatore ferragamo
cheap jordan shoes
longchamp handbags
coach outlet
michael kors outlet online
nfl jerseys wholesale
rayban
ray ban sunglasses discount
coach outlet store
adidas nmd
mlb jerseys cheap
michael kors handbags
pandora jewelry
jordan retro 11
michael kors outlet
ray ban sunglasses
adidas yeezy
canada goose outlet
coach factory outlet
ugg boots
moncler jackets
polo ralph lauren outlet online
canada goose outlet
fred perry
pandora jewelry
ugg boots outlet
uggs outlet
air max 2018
pandora charms
ugg boots
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
longchamp uk
ralph lauren outlet online
cheap uggs
coach factory outlet
coach outlet
ralph lauren outlet
louis vuitton
louboutin shoes
ugg outlet
michael kors canada
cheap ray ban sunglasses
adidas yeezy
ugg sandals
canada goose outlet
nmd adidas
ugg ustralia
christian louboutin outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
mulberry handbags
nike air max
canada goose jackets
canada goose clothing
pandora charms sale
ugg outlet
yeezy boost
coach outlet
michael kors handbags
ugg outlet
moncler outlet
toms shoes outlet
canada goose jackets
ugg sandals
christian louboutin outlet
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet
fitflops
hermes outlet
uggs outlet
coach factory outlet
pandora outlet
valentino shoes
nike outlet
oakley sunglasses
yeezy 350 boost
yeezy boost
ralph lauren uk
louis vuitton outlet store
coach outlet store
canada goose outlet
ugg boots
kate spade outlet
canada goose outlet
cheap uggs
polo ralph lauren
ugg
toms outlet
ugg outlet
cheap oakley sunglasses
longchamp uk
hermes bags
moncler coats
christian louboutin outlet
discount oakley sunglasses
adidas shoes
adidas yeezy
christian louboutin
ugg australia
michael kors outlet
hermes handbags
longchamp outlet
ugg boots
longchamp handbags
burberry outlet
oakley sunglasses
cheap jordans
ralph lauren outlet
michael kors outlet
ralph lauren sale clearance
christian louboutin
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren
coach factory outlet
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet online
moncler jackets
ralph lauren outlet
ugg outlet
coach outlet
uggs
nike huarache
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
cheap ray ban sunglasses
nike shoes
adidas superstar
canada goose
yeezy boost 350
tory burch outlet
cheap ray bans
birkenstocks
pandora charms
moncler jackets outlet
ugg outlet
canada goose
ugg boots
adidas shoes
adidas yeezy boost
oakley sunglasses
nmd shoes
ray ban sunglasses discount
north face jackets
moncler outlet
canada goose sale
michael kors factory outlet
oakley sunglasses
ferragamo outlet
adidas outlet
moncler outlet
ray ban sunglasses
pandora charms
cheap mlb jerseys
canada goose jackets
coach outlet
adidas yeezy
custom jerseys store
cheap ray ban sunglasses
cheap ugg boots
ugg sale
michael kors outlet store
cheap jordans
michael kors handbags
adidas shoes
ugg outlet
coach factory outlet online
burberry outlet
coach factory outlet
burberry outlet
pandora jewelry
pandora
air jordan shoes
ugg boots
ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet
canada goose
north face jackets
burberry outlet
ugg australia
ugg boots
pandora charms sale clearance
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet
canada goose sale
coach factory outlet
ralph lauren uk
hermens bags
michael kors outlet store
polo outlet
ugg outlet
yeezy boost
coach factory outlet
air jordans
kate spade handbag
coach canada
michael kors outlet
louboutin shoes
ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet
mulberry outlet
ugg boots for women
toms shoes
coach factory outlet
harden vol 1
ugg outlet
ultra boost
polo ralph lauren outlet online
michael kors canada
canada goose sale
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
coach outlet store
canada goose outlet
coach outlet
uggs on sale
pandora outlet
pandora charms sale
ugg uk
moncler outlet
toms shoes
coach outlet store online
burberry
fred perry polo
coach factorty outlet
coach outlet
timberland outlet
michael kors uk
ugg boots canada
coach outlet
cheap uggs
coach outlet
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
canada goose outlet
oakley sunglasses
james harden shoes
coach outlet
polo ralph lauren outlet online
nike cortez
jordan retro
tory burch outlet
canadian goose
red bottoms shoes
coach factory outlet
pandora jewelry
cheap jerseys
kate spade outlet
canada goose sale
michael kors outlet
ferragamo shoes
coach factory outlet
longchamp bags
cheap uggs
coach outlet
toms outlet
ugg outlet online
adidas outlet
pandora uk
louboutin shoes
salvatore ferragamo shoes
nike shoes
coach outlet
cheap uggs
ugg sale
polo ralph lauren outlet online
canada goose uk
mbt shoes
coach bags
pandora jewelry outlet
coach factory outlet online
canada goose jackets
coach outlet store
ugg boots
nike outlet store
michael kors outlet
ralph lauren uk
ugg boots
adidas outlet
cheap jordans for sale
michael kors outlet
nike shoes
north face outlet online
hermes handbags
coach outlet
fitflops sale
uggs canada
moncler jackets
canada goose outlet
polo ralph lauren
red bottom shoes
michael kors outlet
adidas superstar
kate spade
coach factorty outlet
pandora outlet
cheap ray ban sunglasses
ugg slippers
moncler
cheap jerseys from china
canada goose sale
polo outlet
cheap jordans
canada goose outlet
pandora charms sale clearance
air jordan shoes
nmd adidas
ray ban sunglasses
coach outlet
gucci outlet
coach handbags
kate spade bags
ralph lauren sale clearance
cheap jordans
doudoune moncler
superdry
coach outlet store online clearances
cheap jordans
ralph lauren uk
michael kors outlet clearance
birkenstocks
ugg ustralia
jordan shoes
canada goose coats
kate spade outlet store
birkenstock sandals
burberry outlet store
polo ralph lauren outlet online
louis vuitton outlet online
nike outlet
hermes birkin
cat boots
moncler jackets
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
uggs
canada goose outlet
canada goose
ray ban sunglasses
adidas yeezy boost
louis vuitton outlet
mulberry uk
ugg outlet
nike outlet online
ugg shoes
coach canada
cheap mlb jerseys
nike air max
cheap uggs
michael kors outlet
canada goose uk
michael kors outlet online
coach outlet
coach factory outlet
coach factory outlet
birkenstock sandals
coach outlet
superdry uk
christian louboutin
coach outlet online
ray ban sunglasses
air max 2017
michael kors outlet
coach outlet
cheap jordans free shipping
the north face
north face outlet
mt1011
dfdfdf

cheap coach outlet online

michael kors rea
cheap nfl authentic jerseys
todo camisetas futbol
equipacion atletico de madrid 2019
camisetas retro futbol
comprar camisetas de futbol baratas
borse michael kors outlet
michael kors borse prezzi
michael kors borse outlet
nbaplus horarios
cfb3camisetas
michael kors borse prezzi
mel ouvert caen
heure de priere strasbourg 67200
cheap authentic jerseys
coach crossbody bags on sale
coach outlet online clearance
cheap custom shirts
cheap custom t shirts no minimum
custom shirts online
cheap authentic nfl jerseys
19.99 nfl jerseys
american girl doll wigs
american girl doll wigs cheap
cheap custom phone cases
stubhub miami heat
cheap wigs online
cheap nfl jerseys
cheap nhl jerseys
cheap ralph lauren shirts online
flannel bridesmaid shirts
coach purses on clearance
coach factory online sale invitation
coach factory outlet online login
official coach factory outlet online
coach bags factory outlet
camisetas de marca baratas originais
bounty camisetas de fútbol
2siteweb
cheap custom phone cases
lg tribute phone case
zte zmax pro custom case
cheap lace front wigs
cell phone cases wholesale
cheap coach purses
coach outlet online
coach factory outlet online
peakmill wigs
rosewholesale wigs
infoclick anm
prefisso 045
cheap human hair wigs
nba sportando
nfl shop jerseys
nfl jerseys wholesale
maillot boca junior
maillot asse pas cher
cheap best friend shirts
calciomercatonapoli24
borse michael kors outlet
michael kors väska rea
borse michael kors saldi
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren factory store
michael kors plånbok
napolicalcio24
coach outlet online
coach handbags clearance
coach purses on clearance
coach factory outlet online login
www coachoutlet com
coach outlet coupon
official coach factory outlet online
nba store eu
polo outlet
polo ralph lauren outlet online
retro nba jerseys cheap
michael kors plånbok
borse michael kors outlet
pochette michael kors prezzo
cheap nfl jerseys
nba sportando
michael kors väska rea
nba replay
coach outlet online store
vložit příspěvek
autor
nadpis
text
JE NUTNO VYPLNIT VŠECHNA POLÍČKA
(pro formátování používejte klasický bb code)

Generálním sponzorem mojich stránek je v tento okamžik Jíťa - Jelen s rekordním příspěvkem dva sumečci, děkuju :)