10:56 4.4.08 - šuf

jak jsem se nestal fotografem

V Blue Mountains fotí každej a furt. Panoramata. Vodopády. Džungli. Lidi s panoramatama, lidi v džungli, džungli s vodopádama a vodopády s panoramatama. Obří paměťový karty se plní modrozelenýma čmouhama, z nichž se povede každá dvacátá - což je výborný, protože to znamená minimálně sto dobrejch fotek. Kluci Japonský samozřejmě v počtu stisknutí spouště vedou, ani se pořádně nekoukaj co fotí. Je to pochopitelný, maj tři dny na celou austrálii, tak co by se zdržovali koukáním. Kde vlastně o víkendu byli si prohlídnou až doma tj. v kanceláři. No jo, ještě že nejsme druhá nejvyspělejší země světa, maj to, chudáci jedni šikmovoký, těžký.

Aby bylo jasno. Vůbec nenadávam na věk digitální, klukům japonskejm fandim, a nemyslim si že smršť levnejch megapixelů degradovala celý umění fotografie. Trapně pohoršená póza typu "kam ten svět spěje" je dneska dobrá leda pro repujícího puberťáka. Vždyť už i některý důchodci z ní vyrostli! Každý svého štěstí strůjcem, kdo si myslí že užije tisíce modrozelených rozmazaných megabajtů, jistě se nemýlí. Vzpomínky si přece nekoupíš. Jistě jednou i vnoučata ocení, jaké že měla obětavé prarodiče, kteří nedbali mozolů na ukazováčku, poctivě osm hodin v kuse cvakali a celý modrý hory jim tak krásně zdokumentovali.

Taky jsem cvakal, trochu míň ale jo. Kouknout na světlo, vybrat místo, poštelovat foťák, počkat až projdou dvě tři výpravy a cvak cvak vodorovně, kolmo šikmo, s bleskem, bez blesku, v dřepu, ve stojce, a nakonec ve vzporu klečmo se zanožením levé nohy a krátkou závěrkou. Ujít sto metrů a znova - kouknout na světlo...

Něco vám teď povim: srát na to. Nafocený megamegapixely nikdo nenatřídí, všechny obrázky jsou skoro stejný, a ty hezký se mezi balastem ztratí. Vy budete mít z pěknýho vejletu kulový, a vnoučata se vám na zdokumentovaný hory stejně vykašlou. Chcete ukázat kamarádům kde jste byli a co za prima věci jste viděli? Pokud na to nemáte celej večer, vystačíte si s pěti obrázkama, a nejspíš i bez nich.

Jeden vodopád byl krásně vysutej nad úroveň džungle. Prodrali jsme se na deset metrů širokou římsu ze který padal a udělali pár obrázků. Já decentně balancuju na okraji propasti, Tomáš (jednodenní výletní kolega ze slovenska) se drží na pevnějším podkladu. Dofoceno, dokoukáno. Přícházejí tři sympatické slečny a já Tomášovi povídam: ještě že jdou až teď. Jinak bych začal na tom ochozu machrovat a spadl bych. Tomáš ještě šel něco vyfotit, a já nevydržel. Ńež se vrátil, byl jsem znova na ochozu namlouvaje si, že ještě musim vyfotit ty malinkatý lidičky dole s hromadou vodní tříště. To jsem učinil a přidal pár nenucených piruet nad třicetimetrovou dírou. Odcházím s jásotem zmíněných dívek a výsměchem Tomášovým. Zjistili jsme: že na tý římse je fakt hezky, že se mnou stále cloumá puberta a že motivací k focení nemusí být jenom hezký obrázky.

Fotky který podle mě opravdu lidi zajímaj jsou v prvý řadě takový, kde jsou oni sami. Pak ty, kde někoho znaj nebo kde se děje něco zajímavýho. Musí v člověku zahrát na nějakou známou strunu, vyprávět příběh, překvapit neobvyklou perspektivou...prostě něčim zaujmout. Ty ostatní fotky jsou jenom zářezem na pažbě, zatrženou kolonkou v seznamu zajímavostí, nápisem "byl jsem zde, Fantomas". Spousta lidí fotí jen proto aby se mohli někde blejsknout, aby měli živoucí důkaz kde všude byli a co "zažili", jako by jim paměť nestačila. Opravdu - ještě jsem se nepřistihl, že bych něco fotil jen tak pro sebe, od toho mam přece oči. Vždycky přemejšlim jak taková fotka zapůsobí na ostatní ... a ona většinou ne. Musí to být sakra výkon, aby někomu přišla dobrá fotka místa kde nebyl, člověka koho nezná nebo situace kterou nechápe.

Večeřim na skále vsunut mezi zábradlím a dírou do údolí. Tomáš už zatim drandí vlakem domů do postýlky a já nemaje kolegu fotím vlastní nohu s konzervou, panorámatem a vodopádem (úžasná kompozice). Unavená noha se cukne a plechovka s večeří letí ze skály. Jsem vůl. Koukám dolů jakpak moje vepřový dopadlo a zjišťuju že dobře. Skála potřísněná tomatou sice vypadá, jak kdyby tu pivní skaut odhodil něco ze svého poledního guláše, ale jen asi o pět metrů níž, na plošince, leží konzerva s dobrou půlkou obsahu. Jakožto syn horolezce mohu zcela zodpovědně prohlásit, že jablko od stromu nejspíš odnesla vichřice, a já dodnes vejšky nemiluju. Přesto - buď rodinná čest a nebo velkej hlad mě donutily se spoustit po skále nad propastí. Konzervu jsem hrdinně získal a dokonce cestou sesbíral lžící ze skály i něco tomaty - a jak chutnala, byť byla o pár kamínků křupavější. Znova fotim nohu, vodopád, hlubinu a plechovku co právě přežila pokus o sebevraždu. Jsou fotky, jež nezasvěcený člověk prostě nepochopí.

Přesto fotim nejradši takový fotky, který maj aspoň nějakej obsah, myšlenku, byť srozumitelnou jen pro pár lidí. Opravdový umění je udělat fotku která osloví skoro každýho, ale to se snad i řemeslnému mistrovi podaří jen párkrát za život. Přesto se o takový fotky neúměrný množství lidí snaží, možná věří že se jim taková jednou podaří, a možná..

..Někoho spíš baví samotný focení. Tahá se s křížencem mezi foťákem a palcátem, nejčastěji ruský výroby, nebo naopak s digitálním čarostřelcem co má objektiv že se nevejde do krosny (a i kdyby se vešel, majitel si radši ukousne ruku, než by riskoval poškození o konzervu). Takový fotograf je něco jako hrdý člen rytířského řádu, který sobě zvolil těžší cestu a okolní cvakálky raději shovívavě nevnímá. Stejně jako nevnímá nefotogenický části okolí, místa se špatným světlem a bůhvíčim. Žádat ho aby se i na ně podíval je jako chtít po sjezdařovi aby se kochal krásou krajiny.

Stráví-li takovej fotograf-sjezdař den s prstem na spoušti, budiž - asi si svou těžší cestu skutečně užil. Nejspíš bude mít supr fotky a bude náramně spokojenej se strávením dne. Neříkejte mi ale, že toho viděl víc, nebo dokonce že je svět očima fotografa bohatší. Hovno hovno. Svět očima fotografa je dvourozměrnej, plnej otravných lidí, větví, a každopádně špatně nasvícenej. V takovým světě tráví dny jenom ten koho to baví (a dobře dělá), nebo ten kdo se chce svýma výplodama děsně vytáhnout (a to je vůl).

Vstal jsem čtvrt hodinky před východem slunce. Spacák a batožinu jsem ponechal svému osudu a pohybem jsem se jal prokrvovat ztuhlé údy. Pojídaje nektarinku k snídani pobíhám po okolí, místo vhodné k fotografování východu slunce nenacházím. Nervozita se stupňuje, jsem sice na vysokým útesu nad dolinou ale okolní džungle nedovolí jedinej rozumnej průzor na protilehlej masiv. Pobíham rychleji, konečně třista metrů od ležení nacházím pěknej plácek. Do východu slunce zbejvá pět minut. Fotim červánky a běžim si pro pastu na zuby. Cestou zpátky radši ještě zrychluju, aby mi sluníčko náhodou neuteklo.

A prd ho. Zakopl jsem o šutrák a rozšlehal se na skále. Nedbaje krve ni bolesti dobíhám na plácek. Šteluju foťák a vybíram místo, už to bude. ...chvilinku si oddychuju a přemýšlim co to tu vlastně provádim. O focení vim velký hovno, a o kýčovitý panoramata vlastně vůbec nestojim. Mam rozsekanou ruku, a těšim se na dnešní vejlet, a ne na focení. Dochází ke zlomu, patřim do kategorie volů, nikoliv umělců. Dvě minuty před východem slunce beze slova vypínam foťák, dojídam nektarinku a jdu si opláchnout odřený ruce a koleno. Usmívam se. Tak přesně tehdy jsem se nestal fotografem.


machrování nad vodopádem

večeře před skokem do hlubiny

poslední "umělecký" červánky
Sledgehewer

S tim focenim...

...bych to člověče neviděl tak zle. Máš vše, co pravý fotograf potřebuje - 1) odvahu, 2) vlastnoručně zprasenou fotku západu slunce, bez tý to prostě nejde
Lord Masturbátor

No ty vole

taky todle je to neslabčí čtení co sem tu kdy viděl...skoro jak nepovedená slohovka našich dětských let...ale co se v mládí naučíš...aspoň že sou k tomu ty vobrázky :-)

těšim se na další \"příhody strýčka šufa u protinožců\"
(už by to chtělo nějakou lechtivou příhodu s austalankou)
Měj se hezky...

adam
šuf

fakt jo?

A mě se zrovna tenhle post docela líbil :) Uznávam, blog neni román, a střídavý prolínání úvah a děje se prostě na webovou stránku nehodí. Ale k věcem co se nehodí jsem měl vždycky dobrej vztah. A co byste mi teda vytknul pane kritik? Moje doměnka je, že článek je trochu zmatenej a nepřehlednej (přidávam do něj proto tímto kurzívu).

Tolik k formě. Pokud se ti nelíbí obsah, tak ti odpovim akorát, že mě jo. Stane se. Příště se vynasnažim zažít lepší dobrodružství, s více australankama :)

Jedním z cílů tohohle webu je, naučit mě psát. Psát i obtížnější formy, než novinový jednohubky ve stylu co kde kdy se stalo, a co si o tom myslim. A tenhle článek je jedním z takových pokusů.

Každopádně díky za feedback. Negativní kritiky se neradostně píšou, neradostněji čtou, ale potřeba (mi) jsou jako sůl.
Vaginální Těšitel

(už mi dochází perverzní jména autorů)

Zdar!
Obsah v poho, o to nic, kuli němu sem se prokousal až nakonec...ale ta forma mi příde...no, tak jak sem to napsal...fakt jako na gymplu když sme měli psát "Váš zážitek z výletu" nebo tak...akorát ti tam chybí přímá řeč a dílo by bylo dokonáno.
ale když o tom přemejšim...vlastně proč ne? Vžyť i ta forma, kterou nás učili je časem prověřená...jenom mi to jaks to napsal ty přišlo takový...školácký.
.
.
.
k těm fotkám...měl bys ještě něco někdy cvaknout...bylo mi fakt líto, že sem neviděl foto konzervy na skalní římse...
Měj se

A.
HdDKbpqNUYSvUKNGUg

gkhhEUqJ

To je přesně to, co se stalo s mfdm starfdm RE Dal jsem z 600 hotovosti z kapsy ji vidět ona mi dala 50 mg to nnlaegovufo jsem ji pože1dal, aby se to ona řekla, že svržened mě patietnt v podstatě, že jsem byl předliš tuku, bfdt matkou. Sere mě to Vedm, že zdravotned rizika, to prostě boled, že le9kař může bfdt pod kontrolou, pokud jste rodič nebo nened založen pouze na vašed hmotnosti. daplně jsem pocit, že jste teď Kristin jsem opravdu modlit, aby to dr vyte1hnout hlavu z jejich zadek a helpyouVA:F [1.9.13_1145]please wait...VA:F [1.9.13_1145](from 0 votes)
fKBkKDeGCRnM

fSQlKyPliG

Vím, že to hovno! Můj doktor mi řekl, že vlastně něco podobného, ​​i když ve skutečnosti ochotni mi pomoci pochopit (i přes svou váhu), ale ona mi doporučil ztrátě 45 liber během těhotenství a také (i to jako co?), ale vím, že mám hodně váhy volné.VA:F [1.9.13_1145]please wait...VA:F [1.9.13_1145](from 0 votes)

tramadol auto insurance quotes
kxtPuhkX

jkOaXsYZbbifS

Petra / Ahojda,tak jsem dokoukala Snídani a teda nemam slov…,ty mě dokážeÅ¡ vždycky rozesmát!Jsi super,můžeÅ¡ mi poradit prosím,jak to děláš,že jsi pořád veselá??Já,když se směju,tak si lidi myslej,že jsem pila nějakej alkohol a když jsem smutná,,tak co se ti stalo“tak já teda nevim,jak se mam tvářit..Měj se pěkně.Pokud by jsi mi mohla písnout na mail bych měla od tebe takovou památku,je jedno,co napíšeÅ¡:)Měj se teda krásně,čaudaEva Aichmajerová: Děkuju PeÅ¥ulko, zkus se tvářit prostě jak chceÅ¡, aÅ¥ si ostatní myslí co chtějí. Ale email nezvládnu, to bych se upsala. Horko těžko stíhám toto.

auto insurance quote car insurance quotes
drAtxiIVcxPW

YOuigtPug

Petra / Jak to nechápeÅ¡???Jsem ti říkala,že jsem na tebe koukala ve snídani a ta paní,co tam byla,tak ta to říkala,jak tam bylo téma s těma chlapama a dělala si srandu,že když už si někdo neví s chlapem rady,tak bič a pryč a tobě se to líbylo?…teda aspoň si to říkala:(Eva Aichmajerová: Petro, opravdu si nemůžu pamatovat vÅ¡e, co jsi mi kdy napsala a zážitků během dne mám taky víc než dost, takže pokud mi něco píšeÅ¡, je potřeba to troÅ¡ku vysvětlit. A jinak s paní doktorkou souhlasím. Bič a pryč.

auto insurance quote nj car insurance
borse Louis vuitton prezzi

borse Louis vuitton prezzi

borsa vuitton è louis vuitton 2012 ultima Luis Vuitton borse nuova, louis vuitton prezzielegante straordinaria borsa vuittonpiù attraente, outlet vuitton borsementre , luis vuitton borse per diventare le borsa luis vuitton persone borsa vuitton al partito borsa vuitton necessità.borse louis vuitton Molte personeluis vuitton borse vogliono possederlovuitton outlet onlin. Ma Vuitton Prezzi troppo alta. portafolio louis vuitton In realtà,vuitton borse non c'è louis vuitton prezzobisogno dilouis vuitton prezzo preoccuparsi così tanto vuitton Prezzi . Qui, vuitton outlet prezzo si può avere borsa vuittona buon mercato borse vuitton Prezzi per soddisfare louis vuitton prezzile vostre esigenze louis vuitton brand di una luis vuitton borse varietà di borse Vuitton Portafogli . Non si può avere solo borsa Vuitton , è anchevuitton portafogli possibile sfruttareoutlet vuitton borse appieno il suoborse louis vuitton prezzi prezzo basso borse louis vuitton Prezzi vantaggio, per migliorare borse louis vuitton prezziil loro temperamento, borsa luis vuitton per soddisfare iborsa luis vuitton propri bisogni.vuitton borse ha Louis Vuitton borsa Luis Vuitton , le dimensioni presa di borse vuitton , si rivolge a tutte vuitton portafoglile caratteristiche di borse louis vuitton , a prescindere dall'età Vuitton outlet online , tutti possono outlet vuitton borseco-proprietario requisitioutlet louis vuitton. Il nostro negozio presa di louis vuitton in grado di fornirelouis vuitton artsy a basso costo eccellente borsa vuitton .
ninest123

ninest123@163.com

mt1011
cheap oakley sunglasses
hermes handbags
nike shoes for men
ralph lauren outlet online
moncler outlet
uggs on sale
ugg boots
michael kors outlet
louis vuitton outlet
jordan shoes
air jordans
coach outlet
ugg boots
ugg boots on sale
canada goose outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose coats
timberland boots
michael kors outlet
coach factory outlet
coach outlet store
uggs clearance
canada goose jackets
ugg outlet store
ugg outlet
ray ban sunglasses
cheap ray bans
ugg boots
michael kors outlet store
louis vuitton outlet store
red bottoms
ugg outlet
pandora jewelry
christian louboutin outlet
mulberry bags
ugg outlet
canada goose jackets
kate spade
polo ralph lauren outlet
ugg shoes
canada goose jackets
ugg outlet
adidas nmd
supreme clothing
nike store
ugg outlet store
coach outlet
moncler jackets
ugg outlet store
tory burch outlet store
michael kors handbags
pandora charms
discount ray ban sunglasses
jordans
ugg outlet
ugg boots
louis vuitton outlet
valentino shoes outlet
michael kors outlet clearance
cheap ugg boots
kate spade handbags
ralph lauren outlet
cheap jordans
coach outlet
coach outlet
canada goose clothing
mbt shoes
coach outlet
burberry outlet canada
moncler outlet
adidas shoes
pandora jewelry
polo ralph lauren
burberry outlet
cheap nfl jerseys
coach outlet
north face outlet
canada goose
burberry sale
michael kors handbags
uggs clearance
toms outlet
cheap oakley sunglasses
adidas nmd
salvatore ferragamo
cheap jordan shoes
longchamp handbags
coach outlet
michael kors outlet online
nfl jerseys wholesale
rayban
ray ban sunglasses discount
coach outlet store
adidas nmd
mlb jerseys cheap
michael kors handbags
pandora jewelry
jordan retro 11
michael kors outlet
ray ban sunglasses
adidas yeezy
canada goose outlet
coach factory outlet
ugg boots
moncler jackets
polo ralph lauren outlet online
canada goose outlet
fred perry
pandora jewelry
ugg boots outlet
uggs outlet
air max 2018
pandora charms
ugg boots
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
longchamp uk
ralph lauren outlet online
cheap uggs
coach factory outlet
coach outlet
ralph lauren outlet
louis vuitton
louboutin shoes
ugg outlet
michael kors canada
cheap ray ban sunglasses
adidas yeezy
ugg sandals
canada goose outlet
nmd adidas
ugg ustralia
christian louboutin outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
mulberry handbags
nike air max
canada goose jackets
canada goose clothing
pandora charms sale
ugg outlet
yeezy boost
coach outlet
michael kors handbags
ugg outlet
moncler outlet
toms shoes outlet
canada goose jackets
ugg sandals
christian louboutin outlet
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet
fitflops
hermes outlet
uggs outlet
coach factory outlet
pandora outlet
valentino shoes
nike outlet
oakley sunglasses
yeezy 350 boost
yeezy boost
ralph lauren uk
louis vuitton outlet store
coach outlet store
canada goose outlet
ugg boots
kate spade outlet
canada goose outlet
cheap uggs
polo ralph lauren
ugg
toms outlet
ugg outlet
cheap oakley sunglasses
longchamp uk
hermes bags
moncler coats
christian louboutin outlet
discount oakley sunglasses
adidas shoes
adidas yeezy
christian louboutin
ugg australia
michael kors outlet
hermes handbags
longchamp outlet
ugg boots
longchamp handbags
burberry outlet
oakley sunglasses
cheap jordans
ralph lauren outlet
michael kors outlet
ralph lauren sale clearance
christian louboutin
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren
coach factory outlet
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet online
moncler jackets
ralph lauren outlet
ugg outlet
coach outlet
uggs
nike huarache
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
cheap ray ban sunglasses
nike shoes
adidas superstar
canada goose
yeezy boost 350
tory burch outlet
cheap ray bans
birkenstocks
pandora charms
moncler jackets outlet
ugg outlet
canada goose
ugg boots
adidas shoes
adidas yeezy boost
oakley sunglasses
nmd shoes
ray ban sunglasses discount
north face jackets
moncler outlet
canada goose sale
michael kors factory outlet
oakley sunglasses
ferragamo outlet
adidas outlet
moncler outlet
ray ban sunglasses
pandora charms
cheap mlb jerseys
canada goose jackets
coach outlet
adidas yeezy
custom jerseys store
cheap ray ban sunglasses
cheap ugg boots
ugg sale
michael kors outlet store
cheap jordans
michael kors handbags
adidas shoes
ugg outlet
coach factory outlet online
burberry outlet
coach factory outlet
burberry outlet
pandora jewelry
pandora
air jordan shoes
ugg boots
ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet
canada goose
north face jackets
burberry outlet
ugg australia
ugg boots
pandora charms sale clearance
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet
canada goose sale
coach factory outlet
ralph lauren uk
hermens bags
michael kors outlet store
polo outlet
ugg outlet
yeezy boost
coach factory outlet
air jordans
kate spade handbag
coach canada
michael kors outlet
louboutin shoes
ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet
mulberry outlet
ugg boots for women
toms shoes
coach factory outlet
harden vol 1
ugg outlet
ultra boost
polo ralph lauren outlet online
michael kors canada
canada goose sale
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
coach outlet store
canada goose outlet
coach outlet
uggs on sale
pandora outlet
pandora charms sale
ugg uk
moncler outlet
toms shoes
coach outlet store online
burberry
fred perry polo
coach factorty outlet
coach outlet
timberland outlet
michael kors uk
ugg boots canada
coach outlet
cheap uggs
coach outlet
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
canada goose outlet
oakley sunglasses
james harden shoes
coach outlet
polo ralph lauren outlet online
nike cortez
jordan retro
tory burch outlet
canadian goose
red bottoms shoes
coach factory outlet
pandora jewelry
cheap jerseys
kate spade outlet
canada goose sale
michael kors outlet
ferragamo shoes
coach factory outlet
longchamp bags
cheap uggs
coach outlet
toms outlet
ugg outlet online
adidas outlet
pandora uk
louboutin shoes
salvatore ferragamo shoes
nike shoes
coach outlet
cheap uggs
ugg sale
polo ralph lauren outlet online
canada goose uk
mbt shoes
coach bags
pandora jewelry outlet
coach factory outlet online
canada goose jackets
coach outlet store
ugg boots
nike outlet store
michael kors outlet
ralph lauren uk
ugg boots
adidas outlet
cheap jordans for sale
michael kors outlet
nike shoes
north face outlet online
hermes handbags
coach outlet
fitflops sale
uggs canada
moncler jackets
canada goose outlet
polo ralph lauren
red bottom shoes
michael kors outlet
adidas superstar
kate spade
coach factorty outlet
pandora outlet
cheap ray ban sunglasses
ugg slippers
moncler
cheap jerseys from china
canada goose sale
polo outlet
cheap jordans
canada goose outlet
pandora charms sale clearance
air jordan shoes
nmd adidas
ray ban sunglasses
coach outlet
gucci outlet
coach handbags
kate spade bags
ralph lauren sale clearance
cheap jordans
doudoune moncler
superdry
coach outlet store online clearances
cheap jordans
ralph lauren uk
michael kors outlet clearance
birkenstocks
ugg ustralia
jordan shoes
canada goose coats
kate spade outlet store
birkenstock sandals
burberry outlet store
polo ralph lauren outlet online
louis vuitton outlet online
nike outlet
hermes birkin
cat boots
moncler jackets
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
uggs
canada goose outlet
canada goose
ray ban sunglasses
adidas yeezy boost
louis vuitton outlet
mulberry uk
ugg outlet
nike outlet online
ugg shoes
coach canada
cheap mlb jerseys
nike air max
cheap uggs
michael kors outlet
canada goose uk
michael kors outlet online
coach outlet
coach factory outlet
coach factory outlet
birkenstock sandals
coach outlet
superdry uk
christian louboutin
coach outlet online
ray ban sunglasses
air max 2017
michael kors outlet
coach outlet
cheap jordans free shipping
the north face
north face outlet
mt1011
vložit příspěvek
autor
nadpis
text
JE NUTNO VYPLNIT VŠECHNA POLÍČKA
(pro formátování používejte klasický bb code)

Generálním sponzorem mojich stránek je v tento okamžik Jíťa - Jelen s rekordním příspěvkem dva sumečci, děkuju :)